תפקיד עורך דין מזונות בעת גירושים

בישראל אחוז המתגרשים הוא מהגבוה בעולם. לעיתים ההחלטה להתגרש הינה חד צדדית ולעיתים זהו רצונם של שני הצדדים, אך למרות ההסכמה, ישנם כעסים ומתחים שמלווים את הליך הגירושין. 
כאשר בני זוג נפרדים, בין שאר הסידורים נולד הצורך להסדיר את עניין המזונות. עניין המזונות כפי שמוגדר בחוק הישראלי יכול להיות לא פשוט להבנה עבור שני הצדדים, ולכן ישנה חשיבות עליונה בהתייעצות עם מומחה בתחום. שכירת שירותיו של עורך דין למזונות הינה חשובה ביותר ויכולה לחסוך כסף רב לצד הנתבע, או להביא לקבלה של כסף רב לצד התובע.
חשוב להתייעץ ולעשות את הצעד בצורה נכונה ומחושבת בעזרתו של עורך דין גירושין ולדאוג להסכם גירושין הוגן בין בני הזוג ולדאוג לרווחתם של הילדים שמוצאים עצמם לא אחת בין הפטיש לסדן בגירושי הוריהם.

חשוב לא לערב את הילדים בסכסוך הגירושים

חישוב מזונות

חישוב דמי המזונות לתביעה הוא קריטי לקבלתה בבית המשפט. סכום מוגזם יכול לגרום לחוסר התחשבות בבית המשפט ולהורדה מורגשת ורצינית בגובה המזונות, בעוד שסכום נמוך מדי יכול להיות לא מספק בפועל עבור האישה והילדים. בעת חישוב מזונות חשוב להתייעץ עם עורך דין למזונות בכדי לקבוע את הסכום המדויק ביותר לתביעה.

מזונות ילדים ומזונות אישה

ישנה הבחנה בחוק בין שני סוגים של מזונות – מזונות ילדים ומזונות אישה. 
מזונות ילדים משולמים על ידי הבעל עבור הילדים המשותפים של שני בני הזוג, במטרה להבטיח לילדים קמת חיים נאותה ללא תלות במצבם הזוגי של ההורים. מזונות אישה לעומת זאת, הם דמי מזונות המשולמים על ידי הגבר לאישה במטרה להבטיח לה את רמת החיים שהורגלה אליה במהלך החיים המשותפים של שני בני הזוג. מזונות אישה משולמים עד למתן הגט, בעוד שמזונות ילדים משולמים עד התגייסותם לצבא או עד גיל 18. חשוב לציין כי מזונות ילדים עד גיל 15 חלים על האב על פי החוק, בעוד שבשלושת השנים שבין 15 ל 18 חובת תשלום המזונות הינה על שני ההורים, וזאת בהתאם לרמת ההכנסה של שניהם.

יש להיזהר לא להפריז בגובה המזונות

מה תפקידו של עורך דין גירושין?

תפקידו של עורך דין גירושין הוא לגשר בין בני הזוג ולייעץ להם בכדי שיהיה להם קל יותר לעבור מבחינה נפשית את הצעד המשמעותי שעשו בחייהם ובכדי לחסוך מהם מלחמות ואי נעימויות בכל הנוגע לילדים, לרכוש, למזונות ועוד.
רצוי לפנות לעורך דין כמה שיותר מהר בכדי לחסוך מלחמות ועוגמת נפש שכן בני הזוג עומדים בפני צעד שישפיע רבות עליהם מבחינה רגשית וכלכלית וכן ישפיע על הילדים המשותפים להם.
ככל שדברים ייעשו בשיתוף פעולה רב יותר בין בני הזוג כך יחסכו אי נעימויות וייגרם פחות נזק.
גם עם הדבר לא מתאפשר ויש חשיבות שבית המשפט ו/או בית הדין הרבני יכריע בסוגיות שבמחלוקת, חשוב שעורך דין יתנהל בצורה מקצועית ועניינית ולא ילבה את האש.

חשוב שעורך דין ירגיע את הרוחות בעת גירושין

באילו נושאים מטפל עורך הדין מזונות ?

עורך הדין מטפל בכל מה שקשור בתביעת המזונות. הוא מטפל במזונות הילדים המשותפים לזוג, בכל מה שקשור להסדרי הראיה ולמשמורת הילדים ובכל מה שקשור לרכוש המשותף ולחלוקתו בין בני הזוג. עורך הדין מייצג את אחד מבני הזוג בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני. מעורבותם של כמה מערכות שיפוט יוצרת לפעמים סרבול וסיבוך ולכן חשוב להיות בעל ידע וניסיון משפטי כדי לדעת איך להתמודד בכל אחת ממערכות השיפוט בצורה הנכונה, כך שלא ייגרם נזק בלתי הפיך.

 שינוי גובה דמי המזונות

עורך דין לענייני מזונות יכול להטות את הכף במקרה של הגשת תביעה להגדלת המזונות. במקרים בהם חלו שינויים נסיבתיים חמורים מאז אישור גובה המזונות או במקרים בהם נחתמו הסכמי מזונות ילדים בין שני ההורים בית המשפט רשאי לשנות את סכום המזונות הנקבע, וזאת על ידי התמיכה הנאותה בחוק. בין אם מדובר בגבר שחלה הרעה במצבו הכלכלי או ביכולתו לעבוד ובעקבות זאת הוא מעוניין להוריד את גובה דמי המזונות, ובין אם מדובר באישה שמעוניינת לבצע הגדלת מזונות, עורך דין למזונות יכול לעזור להגיע אל היעד המבוקש. 

יש לבדוק אפשרות הפחתה או הקטנה של דמי המזונות עם עורך דין למזונות

אף זוג בתחילת דרכו לא משער שהזוגיות והאידיליה ביניהם תגיע יום אחת לקיצה. במהלך השנים צוברים בני הזוג נכסים משותפים, מקימים משפחה וכשכל זה נגמר יום אחד בהחלטת צד אחד או בהחלטת שני הצדדים כדי להתייעץ כיצד לעשות זאת נכון מבלי לפגוע ומבלי להיפגע. 

כאשר בתוך מערכת היחסים לא מעורבים ילדים, העסק פחות מסובך ומסורבל מאחר ואין דיון על מזונות ילדים ומשמורתם. לעיתים הגירושין עוברים חלק וללא מאבקים ומלחמות ואז נשאר לבני הזוג לפנות לעורך דין לגירושים המסדירים ביניהם את הדברים. לעיתים הגירושין טעונים ומלווים במלחמות ובכעסים רבים המשפיעים על קבלת ההחלטות שלהם, עורך דין משפחה צריך לדעת גם לגשר בין בני הזוג, להרגיע את המצב ולנסות להגיע לפשרה שתהיה מוסכמת על שני הצדדים תוך שמירה על האינטרס של הצד אותו הוא מייצג.
כל הסיטואציה של גירושין אינה נעימה מלכתחילה ורצוי לסיימה כמה שיותר מהר ובדרכי נועם.

הליכי גירושים אינם קלים וחשוב לסימם בהקדם


  • מאמרים נוספים רלוונטים