תעודת גירושים

כאשר זוג מחליט להיפרד אחרי שהגיעו להסכמה ביניהם באמצעות הסכם גירושים, בכל מה שקשור לרכוש, למזונות, למשמורת הילדים ועוד’, הם מגיעים לרבנות שם מקבלת האישה גט, שזהו מסמך הרשום על קלף המסיים את תקופת נישואיהם. לאחר סידור הגט ניתן פסק דין בבית הדין הרבני הקובע שמעכשיו בני הזוג גרושים ובנוסף מקבלים בני הזוג תעודת גירושין המעידה על כך שהם גרושים כדת וכדין.

במידה וירצו בני הזוג להינשא בשנית הם מחויבים על פי ההלכה היהודית, להראות תעודת גירושין שניתנה להם על ידי רב והמאשרת כי הם גרושים. במידה ולא תהיה בידם תעודת גירושים לא יוכלו להינשא שוב. כאשר זוג בא להתגרש צריכה זו להיות הסכמה של שניהם ובנוסף צריכים להיות שני עדים, חתימת הבעל המאשר את גירוש אשתו ותעודת גירושים חתומה המאשרת את גירושי הזוג באופן רשמי.

תעודת גירושין זהו מסמך משפטי לכל דבר ועניין

באמצעות תעודת הגירושים יכולים בני הזוג להירשם כגרושים במשרד הפנים ורק אז הם יכולים להירשם מחדש לנישואים חדשים, ולפתוח פרק חדש בחייהם ברבנות בישראל או בכל מקום אחר בעולם שבו הם מורשים להינשא. תעודת גירושים מאפשרת להם לסגור מבחינה הלכתית, פרק אחד בחייהם ולפתוח פרק חדש בחייהם, בו יינשאו בשנית.

במידה וניתן הגט במעמד של צד אחד בלבד, ההלכה מחייבת לעדכן את הגירושין בתיקם האישי של שני בני הזוג. יש לציין כי נישואים ביהדות תופסים אצל רב אורתודוכסי הרשום ברבנות בלבד ולא אצל רב רפורמי או בנישואים אזרחיים, שאינם תופסים הלכתית. במידה ונישאו בחתונה רפורמית או בנישואים אזרחיים הם נחשבים רווקים בעיני ההלכה וילדיהם נחשבים לממזרים. זוגות שנישאו כדת משה וישראל והחליטו יום אחד להתגרש צריכים לעשות זאת לפי ההלכה בבית דין הרבני מול רב מוסמך לעניין, עם שני עדים ותעודת גירושים המעידה כי כל הטקס בוצע לפי ההלכה ורק אז הגירושין תופסים.

תעודת הגירושים מהווה תחליף לגט שהינו קלף, ושנקרע בטקס הגירושין ברבנות. כדי לקבל תעודה זו על בני הזוג לשלם אגרה על סך 217 שקל, להביא לבית הדין הרבני שתי תמונות פספורט ורק אז יקבלו כל אחד מבני הזוג העתק מתעודת הגירושים כשהעתק נוסף נשמר בבית הדין הרבני עצמו. תעודה זו מאפשרת לכל אחד מבני הזוג להמשיך הלאה בחייהם.

 

תעודת גירושים

 


  • מאמרים נוספים רלוונטים