תחולת המשפט האזרחי בבית הדין הרבני

לבית הדין הרבני סמכות ייחודית לדון בתביעת גירושין וכתובה. וכן סמכות משותפת עם בתי המשפט לענייני משפחה לדון בכל הקשור למעמד האישי (משמורת ילדים, מזונות אישה, חלוקת רכוש בני הזוג המתגרש) בכפוף לכך שהם נכרוך כדין לתביעת הגירושים. 

בפרשת בבלי, עלתה השאלה האם כאשר בית הדין הרבני דן בסוגיות חלוקת רכוש שנכרכו לתביעה, חובה עליו להחיל את הדין הדתי או את הדין האזרחי? בפרשה זו האישה טענה כי לפי “הלכת השיתוף” אשר פותחה בבית המשפט העליון, מגיע לה מחצית מהרכוש שנצבר במהלך הנישואין. בפסק דין מהפכני זה, הוחלט לבסוף כי בית הדין הרבני מחויב להלכות בית המשפט העליון. לאור זאת, בנושאים מסוימים למרות שיש לבית הדין סמכות ייחודית עליו להחיל את המשפט האזרחי-חילוני, הכולל הלכות שהתפתחו בבית המשפט האזרחי לגבי חלוקת רכוש בין בני זוג. 

כתוצאה מכך, עולה כי כאשר בית הדין הרבני דן בסוגיות אזרחיות שהן לא חלק מענייני המעמד האישי (חלוקת רכוש, משמורת ילדים ועוד), עליו להחיל את המשפט האזרחי כפי שפורש על ידי בית המשפט העליון.

בתי הדין מפרשים את החוק על פי הלכה היהודית

יש להבהיר בצורה שאינה משתמעת לשני פנים כי בתי הדין הרבנים מכבדים את החוק והמשפט בישראל ובכלל זה את החוק האזרחי, הם רק מפרשים אותו על פי הלכה היהודית.

בתי הדין הרבנים פוסקים על פי דין תורה, אחת הדוגמאות הבולטות ביותר הינה סוגית נכסי הקריירה של בן או בת הזוג או סוגיית השיתוף הספציפי.

הגנו על פירות הקריירה שלכם

בתי הדין הרבנים אינם מכירים בכל הלכות והתקדימים שפיתחו בתי המשפט לענייני משפחה בנושא פוטנציאל השתכרות או ההון האנושי ואינם קושרים אותם להליך קבלת גט.
מבחינתם אין דבר כזה הפסד קריירה או מזונות משקמים בגלל אובדן כושר השתכרות ועל כן יש לפעול בדרכים אחרות תוך הסתמכות על הלכה היהודית על מנת לפצות את בן או בת הזוג השני אשר הקריב למען טובת המשפחה והתא הזוגי כדי שאחר יוכל לפתח קריירה. 

יש לציין כי הבדלים בין בתי הדין הרבניים לבין בתי המשפט לענייני משפחה נובעים בעיקר מתפיסת העולם השונה, פרשנות שונה של החוק וערכים יום יומיים שונים.
דוגמא נוספת להבדלים הינו צו למדור ספציפי, זהו צו המתבסס על הלכה היהודית שלפיה לכל אישה, מתוקף זכאותה למזונות אישה מבעלה, קיימת זכות לדירת מגורים וקורת גג, או בעגה המקצועית – מדור ספיציפי. במהלך הגירושין יכולה האישה לדרוש כי יתאפשר לה להמשיך ולגור בבית בו התגוררה במהלך הנישואין. רק בתי הדין הרבניים נותנים צווים למדור ספציפי, ובכוחם של צווים אלה למנוע או לעכב פירוק שיתוף מאחר וצו זה אינו מוגבל בזמן ונשאר על כנו כל עוד לא ניתנה החלטה המורה על ביטולו.
תביעה למדור ספציפי אפשר להגיש במסגרת תביעה לשלום בית וכן במסגרת תביעה למזונות אישה. משמע אפשר להגיש את העתירה למדור ספציפי תחת פלטפורמה שונה, ויש לכך משמעויות והשלכות שונות מן הסתם.

לבחירת ערכה שיפוטית יש חשיבות רבה   

אז אם אתם נמצאים במצב הזה שהחלטתם לקחת אחריות על החיים שלכם, ומאסתם במצב כפי שהוא היום, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות תוכנית הליווי שלנו – להתגרש בלי להרוס. תנו לניסיון ולידע שלנו לקחת אתכם לדרך חדשה וטובה יותר עבורכם. המפתח להצלחה שלכם תלוי בכם ובבחירות שלכם, השתמשו במקצועיות והידע שלנו בתבונה ותנו לנו לעזור לכם להתחיל ברגל ימין את דרכם החדשה.

צרו קשר עוד היום עם משרדנו וקבעו פגישת ייעוץ
077-4150027