תביעת משמורת

בכל תהליך גירושין שמעורבים בו ילדים, נושא המשמורת עולה על הפרק. נושא זה הוא רגיש כיוון שהילדים הם הדבר החשוב ביותר להורים ונושא המשמורת מעלה לעיתים ויכוחים ומאבקים ממושכים. ישנם שני סוגים של משמורת: משמורן יחיד (בדרך כלל מוענק לאם) ומשמורת משותפת. תביעת משמורת כוללת בתוכה הסדרי ראייה, לינה, קבלת החלטות ועוד.

היכן ניתן להגיש תביעת משמורת?

ישנם שני מקומות בהם אפשר להגיש תביעה למשמורת, והם בית הדין הרבני ובית משפט לענייני משפחה. שני בני הזוג יכולים להגיש תביעת משמורת, אך נושא זה יבוא לדיון במקום הראשון בו פנה אחד מבני הזוג. ישנם מצבים בהם נחתם הסכם גירושין אשר בתוכו כלול נושא המשמורת, אך הוא עדיין צריך לקבל תוקף משפטי וחוקי. במקרים בהם אין הסכם כזה, בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, יחליט על המשמורת, בהתאם לכל הנתונים שהוצגו לו.

שני מקומות בהם ניתן להגיש תביעת משמורת ילדים

סוגי משמורת

משמורן יחיד, בדרך כלל האם, מקבל את האחריות על גידולו של הילד, על דאגה לחיי היומיום, לינה, מגורים וכדומה. להורה השני, מוקצים הסדרי ראייה, לינה ועוד. כמו כן, הוריו של הילד, מעצם היותו הוריו הביולוגיים והאפוטרופוסים שלו, אחראים על דרך חינוכו וגידולו, והאחריות הכלכלית היא על שני ההורים. במשמורת משותפת, ההורים זקוקים לשיתוף פעולה נרחב ולתקשורת טובה ביניהם. החלוקה על המגורים, הלינה, הטיפול והנטל הכלכלי מתחלקת שווה בין שני ההורים.

יש סוגי משמורות ילדים שונים

מקרים חריגים בתביעת משמורת

 תביעת משמורת עלולה להסתבך ולעיתים יש צורך בעירוב מוסדות שונים כגון משרד הרווחה, יחידות סיוע של בית משפט, עדויות של הילדים בהתאם לגילם ועוד.
כאשר יש קושי של בית המשפט להגיע להחלטה כיצד תיקבע המשמורת, ניתן לשלוח את ההורים לבדיקת מסוגלות הורית. תביעות כאלו נידונות כל אחת לגופה, בהתאם למצב הכלכלי, הנפשי, הפיזי ועוד.

כאשר מדברים על נושא המשמורת, יש לזכור כי הילדים נמצאים במצב בעייתי ומומלץ לערב אותם כמה שפחות, כמו במקרים שיש בכך צורך לעדויות, להצהרה לגבי רצון למשמורת משותפת ועוד. תהליך תביעת משמורת יכול להימשך זמן רב, או להסתיים בהליך קצר, וזה תלוי בגורמים רבים שהוזכרו לעיל, שכדאי לקחת בחשבון ולהתייחס אליהם בכובד ראש.

תביעת משמורת בבית המשפט או בית הדין הרבני