רכוש משותף

כרכוש משותף מוגדר כל רכוש שיש לבני הזוג במשותף, אותו צברו מיום נישואיהם ועד לפירוק החבילה. רכוש משותף כולל נכסים, ירושה, קצבאות שונות המגיעות להם במהלך חייהם, זכויות סוציאליות ממקום העבודה, חשבונות בנק, תכולת דירה וחסכונות והשקעות למיניהם, וכן נכסי קריירה.

בית דין רבני או בית משפט לענייני משפחה (תלוי במרוץ הסמכויות) רשאי לפי שיקול דעתו להחליט לגבי חלוקת רכוש בין בני הזוג, האם לחלק את הרכוש שווה בשווה או לא, גם לגבי רכוש שנצבר במהלך הנישואים ואינו רשום על שם שני בני הזוג.

רכוש משותף הוא בעצם כל מה שנצבר במהלך שנותיהם יחד במאמץ משותף. כל אחד מהצדדים רשאי לדרוש את החלק שלו בנכסים. על פי החוק, זוגות שנישאו אחרי 1/1/74 חל עליהם חוק יחסי ממון המדבר על כך שכל מה שנצבר במאמץ משותף במהלך הנישואים מתחלק שווה בשווה בין בני הזוג.

כיום כשאחוז הגירושין בארץ הוא מהגבוהים בעולם, בני הזוג צריכים ללמוד לדעת להגן על הנכסים שצברו לפני כניסתם למוסד הנישואין. הגנה זו נעשית באמצעות הסכם ממון שנערך אצל עורך דין. הסכם ממון בא להגן על הרכוש בשונה מחוק יחסי הממון שנקבע החל מה- 1/1/74 שבו הרכוש נחלק שווה בשווה.

הערכאה השיפוטית מחליטה על חלוקת הרכוש המשותף

הסכם ממון מחולק לשני חלקים כאשר בחלק האחד מתייחסים לנכסים שצברו בני הזוג יחד במהלך נישואיהם והחלק השני מתייחס לנכסים שצברו בני הזוג לפני הנישואין. ברגע שחל פירוק נישואין הסכם הממון נכנס לתוקפו.

הערכאות המוסמכות לדון בנושאי חלוקת הרכוש הינם בית הדין הרבני ובית הדין לענייני משפחה. אם הוגשה תביעה קודם לבית המשפט לענייני משפחה הם אלו שיהיו מורשים לפסוק בענייני הרכוש. תביעת רכוש במקרה של גירושין מחייבת להוכיח כי בני הזוג חיו תחת קורת גג אחת וניהלו חיים ביחידת מגורים משותפת, מה שמוכיח כי כל אחד בדרכו תרם לשיתופיות במהלך הנישואין.

למרוץ הסמכויות יש השפעה על הרכוש המשותף

לעיתים ישנם מחלוקות בנוגע למתנות או הלוואות שניתנו לבני הזוג על ידי אחד מהצדדים. ישנם פרמטרים שונים שצריך לבחון לפני שמגיעים לידי מחלוקת בנושא כמו המטרה שלשמו ניתן הכסף, הקרבה של נותן הכסף למקבלו, דברים שסוכמו בעת קבלת הכסף, האם מדובר בסכום חד פעמי והאם נדרשו בני הזוג להחזירו. תמיד עדיף להגיע להסכם בעת נתינת הכסף וקבלתו וזאת כדי להימנע ממצבים לא נעימים.

אין ספק שחלוקת רכוש משותף במקרה של גירושין הינו נושא מורכב ולכן עדיף תמיד להסדיר דברים מראש כדי להימנע ממצבים לא נעימים בעתיד במקרה והנישואין יעלו על שירטון. יש להתייחס לנושא בכובד ראש ורצוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושא.

רכוש משותף בני בני זוג בעל חשיבות מכרעת בעת גירושים

  • מאמרים נוספים רלוונטים