נישואין או חיים משותפים עם עובד זר בישראל

כאשר מדובר על נישואין לעובד זר בישראל מדובר בתהליך ארוך אשר מתבצע בתוך הארץ ומחוץ לגבולותיה, כאשר את ברית הנישואין עצמה (נישואין אזרחיים) לא ניתן לכרות בין גבולות הארץ.

מעמד העובדים הזרים בישראל

מעמדם של העובדים הזרים בישראל הינו מעמד שנוי במחלוקת אשר עולה בשנים האחרונות לא פעם בתקשורת ובשיח החברתי. נישואין או קיום חיים משותפים בין אזרחי המדינה לעובדים זרים בישראל, מלווה בתהליך ארוך אשר מצריך עמידה מול המוסדות השונים, קיום טקס נישואין מחוץ לגבולות הארץ, וקבלת אישורים והיתרים שונים אשר יובילו לבסוף לקיום מערכת זוגית השווה בזכויותיה למערכות נישואין בין שני אזרחי המדינה.

זכויות עובדים זרים בישראל מקיפות את כלל חייהם של העובדים הזרים מתוך היבט של מבקשי עבודה בארץ, כאשר שינוי המעמד מעובד זר לתושב קבע או אזרח המדינה כולל תהליך ארוך אשר מומלץ לביצוע באמצעות סיוע משפטי. בניגוד למדינות אחרות בעולם אין ביכולתם של נישואין לעובד זר למנוע באופן אוטומטי את גירושו של העובד זר מהארץ, להעניק לו אזרחות או לספק אשרת שהייה מידית.

חיים משותפים עם עובדת זרה צריכים להתנהל תחת אישור בתי המשפט

נישואין מעורבים – אז איך עושים את זה?

כאשר נכנסים לתהליך שמטרתו קיום חיים משותפים או נישואין עם עובד זר בישראל, חשוב לקחת בחשבון שהתהליך כרוך בזמן ארוך ובטפסים מרובים, כאשר במידה והמטרה היחידה שלשמה מבוצעים הנישואין היא מניעת גירוש עובד זר מהארץ, כדאי לשקול שוב את התהליך. זאת כאמור, מהסיבה שהנישואין לאזרח לא בהכרח ימנעו את גירושו. מניעת גירוש תלויה במשתנים נוספים.

בכניסה לתהליך נישואין מעורבים, חשוב לקבל ייעוץ משפטי. ייעוץ משפטי כזה ימנע סיבוכים עתידיים ויקל על ביצוע התהליך בצורה נכונה מול הרשויות. במידה ובני הזוג מתכננים להינשא בחו”ל, חשוב לוודא את מילוי כל הטפסים הדרושים לפני היציאה מהארץ, וכמובן לוודא שלעובד הזר ישנו אישור כניסה לארץ בדרך חזור.

חיים משותפים עם עובד זר לפעמים מסתימים בעל כורחם עקב גירושו