מרוץ סמכויות בגירושין – הראשון בזמן גובר

כאשר הוגשו תביעות מקבילות באותן סוגיות בבית הדין הרבני ובבית המשפט לענייני משפחה, בכדי להכריע למי ניתנת סמכות הדיון נקבע הכלל כי “הראשון בזמן גובר”. כלומר, סמכות הדיון ניתנת לערכאה שבה התביעה הוגשה ראשונה. כדאי לדעת מי “ראשון” (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני), בודקים ממש לפי שעה מתי הוגשו התביעות במזכירויות. כך, כאשר בן הזוג מקדים את בן זוגו בהגשת התביעה, ניתנת לו היכולת לקבוע באיזו ערכאה יתנהל הדיון בעניינים השונים.

כאמור למרוץ סמכויות בגירושין יש משמעויות מרחיקות לכת לגבי ניהול תיק הגירושין בין בני זוג ולא פחות חשוב לגבי תוצאות הגירושין, שאיתם יצטרכו בני הזוג לחיות בהמשך חייהם.

הפסיקה הענפה והמרובה הקיימת בישראל בסוגית תפיסת סמכות בין הערכאות המשפטיות המקבילות, קרי בתי הדין הרבניים ובתי המשפט לענייני משפחה מבליטה את חשיבות תפיסת הסמכות ואת מרוץ הסמכויות בגירושים.
קיימים לא מעט ערעורים לבית המשפט העליון ו/או לבית הדין הגדול בירושלים שבהם דנים עד כדי אבסורד, בסוגיית שאלת הגבולות של מרוץ סמכויות בהליך גירושין בין בתי הדין הרבניים לבין בתי המשפט לענייני משפחה. בכמה זמן יקדימו בני הזוג המתכוונים להתגרש זה את זה על מנת שהסכסוך ביניהם ידון בערכאה הראשונה בה נפתח תיק הגירושין – ביום? בשעה? בדקה?

יש למעט דיונים והתפלפלות משפטית האם נכון יהיה לומר שהקניית סמכות לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה ושהוגשו אך ורק באיחור של מספר שניות, דקות או שעות, משמעה “הוצאת סמכות” מידי בית המשפט לענייני משפחה או מבית הדין הרבני.

הראשון שגובר במרוץ הסמכויות בעת הליך גירושין

פתיחת תיק גירושין יכולה להיות מוגשת רק לבית הדין הרבני באזור מגורי בני הזוג ואילו הליכים אחרים כגון תביעות ובקשות ניתן להגיש גם בית משפט לענייני משפחה אף הוא באזור מגורי בני הזוג המתכננים להתגרש.

לכל הרישומים וגם מה שלא רשמתם ודילגתם בעת פתיחת תיק גירושין תהיה השפעה בעתיד בעת התנהלות הליך הגירושין.

לכן אם את או אתה שוקלים פתיחת תיק גירושין, ישנם דברים רבים שצריך לקחת בחשבון וכדי לשקול היטב לפני נקיטת כל צעד. על כן אסור לוותר בשום פנים ואופן על קבלת ייעוץ משפטי
מעורך דין גירושין מומחה בתחום דיני המשפחה.


  • מאמרים נוספים רלוונטים