מחשבון מזונות

• מהם מזונות ילדים ?

דמי מזונות הם תשלום המתקיים במשפחה שבה בני הזוג נפרדו, ובמסגרתו חייב אחד מבני הזוג להשתתף בכלכלת הילדים שאצל בן הזוג האחר (ההורה המשמורן), ולעתים גם בכלכלת בן הזוג האחר. החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) קובע כי בישראל אדם חייב במזונות בן זוגו וילדיו הקטינים לפי הדין האישי החל עליו. מזונות ילדים הם סכום חודשי המשולם על ידי ההורה, שנועד לממן את צרכי הילדים, ולהבטיח את קיומם ורווחתם לאחר גירושי הוריהם.

לפי הדת היהודית, קיימים שני מעגלים של צרכים לפיהם נקבע גובה מזונות הילדים:

1. מעגל של “צרכים הכרחיים”, אלו הצרכים הקיומיים בהם נושא האב בלבד (כגון מזון, ביגוד, הנעלה, מקום מגורים ואחזקתו, צורכי חינוך וצרכים רפואיים).

2. מעגל של צרכים נוספים “מדין צדקה” בהם נושאים האב והאם יחד (חוגים, בילויים, חופשות, דמי כיס ועוד).

על האב חלה חובה אבסולוטית לזון את ילדיו עד גיל 6. חיוב זה אינו תלוי כלל ביכולתו הכלכלית של האב, אלא רק בצרכים של הילדים. בין הגילאים 6-15 האב עדיין מחויב בצרכים ההכרחיים של ילדיו, אך נדרשת השתתפות שווה של האם בצרכים הנוספים של הילדים. מגיל 15 מדובר במזונות “מדין צדקה”, והחיוב מתחלק בין האב והאם בהתחשב הכנסותיהם. לפי פסק דין משולם משנת 2002, הסכום המינימאלי שבית המשפט נוהג לפסוק לילד אחד הוא 1,150 ₪. עם זאת, ככל שישנם יותר ילדים, הסכום לכל ילד קטן כי חלקו היחסי של כל ילד בהוצאות קטן.

שימוש במחשבון מזונות יכול להועיל לחישוב גובה המזונות

בחישוב דמי המזונות, בית המשפט מתחשב בגורמים שונים: צרכי הילד, רמת וכושר ההשתכרות של ההורים, גיל הילד, מצבו הבריאותי, ונתונים רלוונטיים אחרים. יכול להיות שלילד שהורגל לרמת חיים גבוהה, והוריו משתכרים טוב יותר, ייפסקו מזונות גבוהים יותר מאשר ילד להורים המשתכרים שכר נמוך.

• מהו מחשבון מזונות?

פירמת יצחק-ארז קרט ושות’ השיקה אפליקציה חדשה וחינמית למכשיר נייד מסוג אייפון, המחשבת מזונות ילדים. מחשבון זה מדריך את המשתמש במספר קטגוריות, בהן יש להזין את כל הנתונים הרלוונטיים (ביניהם הכנסות, מספר ילדים וגילים) הקשורים להוצאות הגידול והמחייה של הילדים. המחשבון מאפשר להורה להעריך, טרם הכניסה להליך המשפטי, מהו סכום המזונות שיהיה עליו לשלם או לקבל. תוצאות החישוב מבוססות על אומדן ממדגם של פסקי דין שונים.

שימוש במחשבון מזונות מונע מחלוקות מיותרות

במידה ולא קיימים בין בני הזוג חילוקי דעות בנוגע לגובה דמי המזונות לילדים, הצדדים יכולים להגיע להסכם מזונות / הסכם גירושין. הסכם המזונות יכול לבוא לידי ביטוי בהסכם הגירושין של בני הזוג שקיבל תוקף של פסק דין. אך חשוב לציין כי פסק דין בנושא מזונות ילדים אינו סופי ותמיד קיימת אפשרות לבחון אותו מחדש. כמו כן, ההסכם אינו מחייב את הילדים, ואינו חוסם את דרכם לתבוע את מזונותיהם מהוריהם.

 

מחשבון מזונות ילדים וחשיבותו במשפט הישראלי


  • מאמרים נוספים רלוונטים