מזונות במשמורת משותפת

כאמור אחד הדברים אשר דנים עליהם במהלך הגירושין הוא עניין גובה דמי מזונות הילדים.
כאשר בית המשפט פוסק על משמורן יחיד, במקרים רבים האם, האב מחויב בתשלום מזונות ילדים, אשר יספקו את כל צרכיהם כפי שהתרגלו עד היום, ויעניקו להם חיים טובים ללא חוסר. כאשר יש הסכמה בין בני הזוג המתגרשים והם החליטו על משמורת משותפת, גובה דמי המזונות נעשה בצורה שונה.

מהי משמורת משותפת?

זהו מצב בו שני ההורים אחראים במידה שווה על הטיפול בילדים, הלינה שלהם, מגוריהם ואחראים בכל הנטל סביבם, בצורה שווה. הורים אשר מקבלים משמורת משותפת בדרך כלל בעלי תקשורת טובה, גרים בסביבה קרובה, מאמינים ביכולתם אחד של השני, ומקבלים החלטות יחדיו. על מנת לקבל משמורת כזו, הילדים צריכים להצהיר כי הם רוצים לגור עם שני ההורים. מעצם היותם שותפים מלאים בגידול הילדים, חלוקת המזונות המקובלת במצב של משמורן יחיד משתנה.

לצורך קבלת משמורת משותפת צריכה להיות תקשורת טובה בין בני הזוג המתגרשים

 

תשלום מזונות במשמורת משותפת

כאשר בית המשפט מאשר משמורת משותפת, הוא דן בכל נושא המזונות לפי המקרה הספציפי, כלומר, הכנסות שני ההורים, הרמה אליה התרגלו הילדים לחיות, צרכי הקטנים ועוד.
ישנה הסכמה על הפחתה של כ-25% מדמי המזונות אותם היה צריך לשלם האב במקרה שלאם הייתה משמורת על הילדים. חשוב לציין כי כל מקרה נידון לגופו, בהתאם לכל הקריטריונים.

בעיות עם מזונות במשמורת משותפת

ישנם מקרים בהם הרצון למשמורת משותפת, נועדה על מנת להקל מבחינה כלכלית על משלם המזונות וללא רצון אמיתי. במקרים בהם המזונות משמשים כ”תמריץ כלכלי” ישנו חשש כי הסכסוך בין ההורים ימשך וכי הילדים יהיו בלב המאבק. לכן, לפני שנתינת שותפות במשמורת, בית המשפט בודק ולוקח בחשבון את כל אלו ומוודא כי אכן טובת הילדים עומדת בראש סדרי העדיפויות וכי הם לא נפגעים מסכסוך בין ההורים.

בית המשפט מוודא שאכן טובת הילדים במשמורת משותפת

מזונות במשמורת משותפת הוא נושא עדין, כיוון שעדיין מדובר בתהליך גירושין, הכולל בתוכו הרבה רגשות, מטענים ולעיתים סכסוכים שאינם נפתרים זמן רב. במקרים אלו, יש לבדוק את נכונות ההורים לגדל בצורה שווה את ילדיהם, ומכאן הצורך להפחית בתשלום המזונות.  

מזונות במשמורת משותפת מתוך ראות בית המשפט


  • מאמרים נוספים רלוונטים