מה קורה שנפרדים ואחד מבני הזוג חוזר לארץ

תופעה נפוצה בקרב ישראלים שחיים בארה”ב שבעת פירוד אחד מבני הזוג חוזר לארץ. לרוב בן הזוג השני אינו מעוניין לשוב לארץ אפילו לא בשביל “רק” להתגרש ממגוון רחב של סיבות, החל מבעיות ויזה כאלה ואחרות וכלה בעבודה, שלא נדבר על חשש להוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ לילדים המשותפים או אפילו לבן הזוג עצמו במידה וישוב לישראל.

כעת נשאלת השאלה כיצד מבצעים את הליכי הגירושים הכולל את קבלת או מתן הגט, חלוקת רכוש, מזונות ילדים ואף לעיתים מזונות אישה והסדרי ראיה.

האם לבתי הדין הרבנים בישראל יש בכלל סמכות ו/או יכולת לדון בנושאים המפורטים כאשר אחד מבני הזוג כלל אינו בישראל.

גירושים אינם דבר קל לבטח כשאחד מבני הזוג נמצא בחוץ לארץ

ראשית יש להבין כי בישראל לבתי הדין הרבניים יש סמכות בלעדית בכל נושאי הגירושים קרי הגט והכתובה וכן סמכות מקבילה לבתי המשפט לענייני משפחה בנושא חלוקת הרכוש, מזונות אישה ומשמורת על הילדים כולל הסדרי ראיה. זה אומר שכל זוג יהודים נשואים אם הם התחתנו כדמו”י (כדת משה וישראל) או לא (נישואים אזרחיים) חייבים להתגרש בבתי הדין הרבניים.

כבר שנים אנחנו מבצעים הליכי גירושים כולל קבלת או מתן גט באמצעות שליח לבני זוג הנמצאים בארה”ב. נוכח העובדה כי ישנם בתי דין ברחבי ארה”ב אשר זוכים לאמונם של בתי הדין הרבניים בישראל ומשמשים כשלוחם בארה”ב. הם יכולים לבצע חקירת עדים בשם בתי הדין הרבנים בישראל וכן לקבל ו/או לתת את הגט. גם בתי המשפט לענייני משפחה מאפשרים התנהלות מול בן/בת זוג בחו”ל וזאת באמצעות הקונסוליה ו/או השגרירות של ישראל באותה מדינה.

קיימים בתי דין רבניים גם בארצות הברית

לאחרונה התקבלה גושפנקה גם מבית המשפט הגבוה לצדק בישראל (בג”צ) כי לבית הדין הרבני יש סמכות לדון בתיק גירושין למרות שהוא מתנהל גם בבית משפט לענייני משפחה בחו”ל.

מדובר בבני זוג יהודים שנישאו בצרפת בנישואים אזרחיים, האישה הגישה תביעת גירושים בבית המשפט לענייני משפחה בצרפת, שבה נכללו נושאי המזונות והרכוש.

בית המשפט לענייני משפחה בצרפת קבע כי האישה זכאית למזונות אישה זמניים, והמשך דיון בנושא חלוקת הרכוש של בני הזוג תוך שימוש באקטואר גירושים. מאידך גיסא ובמקביל קבע בית דין הרבני בישראל כי נתונה לו הסמכות לדון בסוגיות הממוניות שבין בני הזוג, ואת ההחלטה הזו אישר גם בית הדין הרבני הגדול.  בית הדין הרבני בישראל קבע כי האישה חייבת להתגרש מבעלה, ואינה זכאית לקבל תוספת כתובה ומזונות אישה.

האישה מהירה לפנות לבג”ץ, כדי שיורה לבית הדין הרבני בישראל להימנע מלדון ולהחליט בנוגע למזונות האישה ולחלוקת הרכוש בינה לבין הבעל, בטענה שאין לבית הדין הרבני סמכות לעשות כן. כאמור בג”צ דחה את העתירה וקבע כי לבית הדין הרבני הסמכות לדון בענייני הרכוש והמזונות וזאת בנוסף לסמכותו לדון בגירושי בני הזוג (הגט והכתובה).

משרדנו מספק פתרונות ושירות משפטי לישראלים תושבי חוץ  עם התמחות מיוחדת בתושבי ארה”ב – ראו:
פתרון בעיות בדיני משפחה לישראלים בארה”ב

בג"צ קבע לבית הדין הרבני סמכות לדון בגירושים גם שבן הזוג השני לא נמצא

בית


  • מאמרים נוספים רלוונטים