מה חשוב שהסכם ממון יכיל ?

הסכם ממון הוא חוזה משפטי המחייב את שני הצדדים החותמים המסדיר בין הצדדים את הסדרי הממון במקרה של גירושין או פרידה. הסכם ממון יכול להיעשות על ידי בני זוג מכל מעמד – נשואים, מאורסים, ידועים בציבור או בני זוג לפני חתונה. הסכם הממון נועד להגן על שני בני הזוג במקרה של פרידה, בכל הקשור בענייני רכוש והון שנצברו במהלך חייהם המשותפים.

במהלך חיי זוגיות מאושרים אף אחד מבני הזוג לא רוצה לחשוב על גירושין או פרידה, ובטח שלא להסדיר חלוקת רכוש במקרה של פרידה, אך כולנו שמענו בוודאי לא אחת על מקרי גירושין שנגמרו באובדן כלכלי קשה לאחד מבני הזוג כתוצאה מחוק יבש.

רכוש מלפני הנישואין

בהסכם ממון יש לכלול את הקווים הכלליים להסדרי חלוקה של הון ורכוש שנצברו לפני מועד הנישואים. בחלק זה יש לכלול גם הנחיות כלליות או מפורטות לגבי אופן החלוקה של רכוש פרטי שבני הזוג צברו טרם ההיכרות המשותפת. לדוגמא, במידה והאישה רכשה בית קיץ בקריביים לפני שהכירה את בן זוגה, האם הוא ישאר בבעלותה הפרטית לאחר הפרידה או הגירושים או שיחולק לפי הסדרי חלוקה אחרים?

רכוש לאחר הנישואין

החלק השני של הסכם ממון מתייחס לרכוש והון שצברו יחדיו בני הזוג לאחר הנישואין, בין אם במאמצים משותפים ובין אם כחלק ממאמצים אישיים. בחלק זה יש לציין את כללי החלוקה של רכוש שנצבר לאחר מעמד החתונה, ולקבוע האם מאמצי עבודה פרטיים של אחד מבני הזוג נחשבים למשותפים או לא.

חתימת הגורם הממונה

אחד החלקים החשובים ביותר בכל הסכם ממון, אם לא החשוב מבין כולם הוא חתימת הגורם המאשר. להסכם ממון אין כל תוקף אם זה לא אושר על ידי הסמכות המיועדת לכך על פי החוק. אישה ידועה בציבור יכולה לחתום עם בן זוגה על הסכם ממון, והסכם זה יכנס לתוקף משפטי מיידית עם החתימה, אך מומלץ גם לבני זוג ידועים בציבור להפנות את המסמך להסתכלות נוספת אצל מומחה להסכמי ממון. זוגות נשואים שלא חתמו על הסכם ממון טרם מעמד החתונה יכולים לעשות זאת בכל עת, ולאשרו בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני.
הסכם ממון שנחתם טרם מועד החתונה יכול לקבל את אישורו של עורך דין נוטריון.

 תוכן הסכם ממון חשוב שיכיל פירוט רכוש עבר של הצדדים