מה מקובל לכלול בהסכם הורות משותפת ?

הסכם הורות משותפת יכיל בדרך כלל הצהרה הדדית אשר לפיה יוצרים ההורים העתידיים מסגרת יציבה וברורה לילד שייוולד, תוך שמירה מוקפדת על עקרונות טובת הילד.

בהסכם הורות משותפת ניתן דגש על הגדרת החובות והזכויות של כל אחד מההורים.

 בין הנושאים העיקריים שנקבעים בהסכם הורות משותפת:  

מקרה מוות ו/או חוסר יכולת – קביעת הוראות לגבי מקרים של חוסר יכולת לגדל את הילד או חס וחלילה מקרה של מוות.

מקום מגורי הילד – הסכמה על מרחק מגורים של ההורים זה מזה ולעיתים גם הסכמה על מקום המגורים או הסדרי מעבר מגורים ממקום למקום.

שם הילד – על פי חוק השמות סעיף 3, ילד אשר הוריו אינם נשואים נושא אוטומטית את שם משפחתה של אמו. על כן, מסדירים ההורים לעתיד מראש בהסכם הורות משותפת את שמו של מי יישא הילד, כמובן שניתן בהסכמה לשאת את שני שמות המשפחה של ההורים.

חשוב לדעת מראש מה שם הילד

משמורת – בהסכם הורות משותפת ההורים קובעים במשמורתו של מי יהיה הילד, דהיינו מיהו ההורה אצלו מתגורר הילד (ההורה המשמורן). יצוין כי על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות התשכ”ד – 1962 שני ההורים הינם אפוטרופסיו הטבעיים של הילד.

הסדרי ראיה – כיוון שהילד מתגורר בפועל אצל אחד ההורים, בהסכם הורות משותפת נהוג לקבוע מראש הסדרי ראיה של ההורה השני עם הילד. הסדרי הראיה נקבעים על פי צרכי הצדדים ואפשרותם בפועל להפגיש עם הילד בהתחשב באילוצים הנובעים מחיי היום יום.
יש להדגיש כי מניסיוננו הרב של משרדנו בתחום דני המשפחה ובפרט בתחום הגירושין כי אחד הגורמים החשובים ביותר ליציבותו הנפשית של הילד הינו מקום מגורים אחד קבוע.

למניעת מריבות יש להגדיר בצורה ברורה ומראש את הסדרי הראיה

מזונות – מזונות הילד כוללים את כלל ההוצאות בגין גידול הילד, החל במזונו ולבושו, עבור דרך שכר לימוד לגן ובית הספר, שיעורים פרטיים, חוגים, הוצאות רפואיות, קייטנות,  צעצועים ומשחקים, וכלה בהוצאות מדור הכוללות את חלקו  של הילד בשכר הדירה ובחשבונות השוטפים. 

הגדרת גובה המזונות מראש קריטית

משרדנו שמתמחה בדני משפחה וגירושין ועוסק רבות בהסכמי הורות משותפת ממליץ לחתום על הסכם הורות משותפת בטרם כניסת האישה להריון.
הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות משרד עורכי דין המתמחה בדיני משפחה. תנו לניסיון ולידע שלנו לקחת אתכם לדרך חדשה וטובה יותר עבורכם. המפתח להצלחה הסכם הורות תלוי בכם ובבחירות שלכם, השתמשו במקצועיות והידע שלנו בתבונה ותנו לנו לעזור לכם להתחיל ברגל ימין את דרכם החדשה.

צרו קשר עוד היום עם משרדנו וקבעו פגישת ייעוץ
077-4150027


  • מאמרים נוספים רלוונטים