להתגרש או לא להתגרש

גירושין כבר מזמן אינם מהווים תופעה חריגה בחברה, אך עם זאת את המחשבה על גירושין אף זוג לא מאחל לעצמו. הבחירה בגירושין, בעצם מהווה מוצא אחרון לאחר ההבנה שנגמרה מערכת היחסים הזוגית.

כאשר פונים לשאלה “להתגרש או לא להתגרש?” חשוב להבין שלאף אחד לא תהיה תשובה חד משמעית, ובכל מקרה את התשובה יוכלו לתת לעצמם רק בני הזוג. עם זאת, אפשר לומר שקיימים שיקולים והשפעות רבות לגירושין שאותם כדאי לקחת בחשבון.

לבחור בגירושים או בהישארות זאת אחת החלטות הקשות בחיים

למה זוגות מתגרשים?

באופן כללי ניתן לומר שמרבית הזוגות מתגרשים מכמה סיבות עיקריות הכוללות אירועים ספציפיים ששינו את הקשר (כמו בגידה), מצבים שבהם מערכת היחסים בין בני הזוג התדרדרה עקב שינויים של גישות חיים או התמודדות לקויה עם קשיים, מצבים קיצוניים של אלימות בין בני זוג, או פשוט מצבים שבהם בני הזוג מרגישים שנגמרה ביניהם האהבה ומחפשים לחוות משהו אמיתי יותר.

הסתכלות על נתונים המתייחסים לאחוזי גירושין בישראל מראה שגירושין בקרב זוגות צעירים נפוצים יותר, ויכול להיות שהסיבה נעוצה בקלות ראש בקבלת החלטות או בקושי התמודדותי עם המציאות כזוג. כך או כך, ניתן להבין שכאשר פונים לגירושין כפתרון, יש הרבה מאוד פרמטרים שאותם כדאי לקחת בחשבון, ולהבין שלבחירה בגירושין הולכות להיות השפעות רחבות וגדולות על כל תחומי החיים.

מתי יודעים שזה הסוף?

סוף למערכת יחסים זוגית מהווה נקודת זמן במישור רגשי. ניתן לומר ש”סוף” מתקבל אצלנו, בני האדם, יותר בשלמות, רק לאחר שניסינו את כל האפשרויות האחרות. לכן, חשוב להיות בתקשורת עם בן הזוג, ולנסות לברר מה השתנה במערכת היחסים: האם הוא רוצה להתגרש? מהם ההרגלים אשר ניתנים לשינוי בזכות תשומת הלב המתאימה? ועוד.

במקום הזה מומלץ גם לשלב גורם טיפולי, או סוג של טיפול זוגי אשר מקובל על שני בני הזוג, ולוודא בעיקר שזהו המוצא האחרון שאליו פונים. פנייה לטיפול זוגי תוסיף יתרון נוסף בהבאתם של שני הצדדים למצב של תקשורת, וכך במידה והטיפול לא יעזור להחזרת הקשר, הוא לפחות יוכל לתרום בהבנה של איך להתגרש נכון, ויצירת תקשורת בסיסית שתועיל בתהליך הגישור תוך כדי הפרידה.

להתגרש או לא להתגרש


  • מאמרים נוספים רלוונטים