ילדים גרושים

מתחילתו של הליך הגירושין חייבים להסביר לילדים כי ההורים מתגרשים בינם לבין עצמם וכי הסיבה לגירושין אינה קשורה בהם. חשוב לעטוף את הילדים באהבה, להעניק להם תמיכה ולא לערב אותם בכל המריבות והוויכוחים הנוצרים.

ילדים להורים גרושים החווים גירושים לא קלים בין ההורים, חשופים לדברים המשפיעים עליהם בכל התחומים. הביטחון שחשו עד עכשיו מתערער ונוצר מצב של חוסר וודאות הגורם לילד כמו: פחדים, חרדות ובלבול העלולים להביא את הילד לעיתים למצבים של אלימות כלפי אחרים, התכנסות בתוך עצמו, חוסר ריכוז, דיכאון ועוד’.

האידאלי ביותר הוא להגיע להחלטה משותפת כי מה שהיה נגמר, אך מה קורה כשלא כך הם פני הדברים?

לעיתים הגירושין בין ההורים טעונים מאוד. ההורים רבים על הסכם גירושין, על הרכוש, על מזונות הילדים , על משמורת ילדים ולא מצליחים להגיע להסכמות ביניהם, סיפור שעלול להימשך זמן רב והשפעתו על הילדים, המצויים בין הפטיש לסדן רבה. הילדים אינם מסוגלים לתפוס ולהבין מהי הסיבה למלחמות הפתאומיות ומרגישים קצת חריגים לעומת ילדים אחרים בסביבתם. לעיתים הם חשים כי הם הסיבה לגירושי הוריהם.

יש להיזהר לא לפגוע בילדים בעת גירושים

לעיתים ישנם מצבים שהורים מתגרשים אך עדיין ממשיכים בקשר טוב ביניהם, מצב שגם הוא גורם לילד בלבול משום שאינו מבין מה באמת קורה והילד מפתח תקווה שאולי דברים ישתנו והוריו יחזרו להיות ביחד.

הילד צריך בעזרת הוריו ולעיתים בעזרת עזרה מקצועית להבין כי אמנם הקשר בין הוריו הסתיים אך הם ימשיכו להיות הוריו גם הלאה וכי הוא לא הסיבה לגירושין. ככל שההורים יקדימו לתת עזרה לילד להבין את משמעות הגירושין כך ייטב לכל הצדדים. הילד ילמד להסתגל עם המצב הקיים מבלי לפתח רגשות אשם. הילד ילמד לחיות ולתפקד בשתי מערכות בצורה נכונה ובריאה ואילו ההורים מצדם יבינו כי הילד אינו כדור חבטה למלחמות ביניהם ואולי אף יגיעו להסכמה בכל מה שקשור למשמורת הילדים ולמזונות כדי למנוע כמה שיותר נזקים לילד.

 

ילדים גרושים