חוק נישואין וגירושין

חוק נישואין וגירושין מדבר על כל מה שקשור לנושא הנישואים של בני הזוג – על הזכות להינשא בנישואים אזרחיים או בנישואים דתיים ככל המשתמע מכך ועל הזכות להקים משפחה. לפי חוק הנישואין אדם אינו יכול להינשא טרם מלאו לו 17 שנים  או במקרה והוא נשוי לאדם אחר. לפני הנישואים הזוג רשם הנישואין יסביר לבני הזוג את כל תקנות הנישואין לפי החוק בשפה ברורה ומובנת ובהסבר ייכלל הסבר על ההשלכות של הנישואין בה הם בחרו וכמובן מה יקרה במידה ויחליטו להתגרש. בנוסף יינתן להם הסבר לגבי הסכם ממון ומה קורה במידה והזוג החליט להיפרד ואין הסכם ממון ביניהם.

הדין בעיני החוק בנישואים דתיים ובנישואים אזרחיים שונה במעט. הסמכות לעריכת נישואין דתיים היא בסמכות רשמי הנישואים של הקהילה הדתית, ואילו בנישואים אזרחיים הסמכות לנישואים היא בסמכותם של רשמי הנישואין האזרחיים שיקבעו ויוסמכו לתפקיד לפי תקנות של שר המשפטים.
אך בשני סוגי הנישואים היחיד שמוסמך לדון בגירושין במקרה של נישואים אזרחיים או במקרה של גירושין כדת משה וישראל הוא בית הדין הרבני בלבד.
וזה אומר שגם בני זוג יהודים שבחרו במתכוונן מתוך מטרה להימנע מטקס דתי בנישואים אזרחיים בחו”ל, עדיין חייבים להתגרש בבית הדין הרבני על כל המשתמע מכך. 

ייצוין כי החוק בא להבהיר באיזה מצבים הסמכות נתנה על ידי המדינה באופן אבסולוטי לבתי הדין הרבניים, באיזה מצבים אין סמכות כזוף ובאיזה מצבים הסמכות מתחלקת בין בתי הדין הרבניים ובתי הדין לענייני משפחה. עוד קובע החוק כי בכל הקשור לענייני מעמד אישי, ולא רק בנוגע לנישואין וגירושין (מזונות, ירושה, רכוש) בהם אין לבית הדין הרבני סמכות שיפוט ייחודי, ייקנה בית הדין הרבני סמכות לדון בנושא באם בני הזוג נתנו את הסכמתם לכך.
 

היחיד שמוסמך לדון בגירושין זה בית הדין הרבני

במדינת ישראל הסמכות העיקרית הקובעת בכל מה שקשור לנישואים וגירושין הם בתי הדין הרבניים בלבד. הנישואים מחויבים להיעשות לפי דין תורה אחרת אינם מוכרים כנישואים הלכתיים וגם לגבי תביעת גירושין בסופו של דבר הגט הסופי ניתן בבתי הדין הרבניים הפוסקים במקרים רבים גם במקרי של תביעת הגירושין, מזונות האישה ומזונות הילדים.

סמכות בינלאומית של בית הדין במקרי גירושין לפי החוק היא ב מקרה והתובע או הנתבע הינו תושב ישראל, שני בני הזוג ישראלים, התובע חייב לגור בארץ לפחות שנה לפני התביעה. כל זה אינו מונע מבן הזוג לתבוע גירושין אזרחיים במדינה אחרת, סמכות שאינה בסמכותו של בית הדין הרבני.  במידה והנתבע או התובע הוא תושב חוץ חלים עליו חוקים שונים במקצת והעסק קצת מורכב יותר.
מודגש כי במקרה של גירושין יש לבית הדין סמכות והוא מוסמך לדון, בכפוף לתנאים הקבועים בחוק, גם כאשר רק אחד מבני הזוג נמצא בישראל, אף אם איש מהם לא מתגורר בישראל ובלבד ששניהם אזרחים ישראלים. 

 

חוק נישואין וגירושין במאה 21 בישראל

 

פגישת ייעוץ בנושא גירושין במשרדנו
 
כאמור פגישת ייעוץ ראשונית עם עורך דין הכרחית ואין לה תחליף. במידה והנכם שוקלים לפתוח בהליכי גירושים או שהדבר נכפה עליכם חשוב לפנות ראשית לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי.
במסגרת פגישת ייעוץ במשרדנו (הכרוכה בתשלום) תקבלו מידע מקיף ומפורט על זכויותיכם המשפטיות, תמונת המצב המשפטי הרלבנטית לגביכם, והכי חשוב מהם דרכי הפעולה והאסטרטגית שעליכם לנקוט. 
 
מדובר בפגישה עורכת כשעתיים. לכן חשוב להצטייד במסמכים רלבנטיים (אם יש), והכי חשוב לא להתבייש לשאול כל שאלה כדי שתוכלו להפיק מהפגישה את המירב האפשרי ולקבל בסופה תמונה ברורה על מצבכם הנוכחי ולאן פניכם מועדות. 
 
בסיום הפגישה, תוכלו לקבל הצעת מחיר מפורטת לטיפול בתיק מטעמנו. היה ותבחרו לשכור את שירותי המשרד – תקוזז עלות הפגישה מתוך שכר הטרחה בגין הטיפול.
 
 
לקביעת פגישת ייעוץ ראשונית, חייגו עכשיו: 077-4150027

 


  • מאמרים נוספים רלוונטים