השפעת הגישור על הילדים

מחקרים מראים, כי ילדים להורים גרושים בכל הגילאים מאמצים דרכי תגובה שונים, ביניהם התנהגות תוקפנית, ניסיון לתווך בין ההורים, הזדהות עם אחד ההורים, בריחה מהבית. בנוסף, ילדים רבים חווים ירידה בהישגים הלימודיים, דימוי עצמי נמוך, מצבי רוח משתנים, הפרעות אכילה ועוד.

גישור גירושין מאפשר מעבר מהיר יותר לשגרת החיים החדשה. שיתוף פעולה בין ההורים, גילוי כבוד הדדי בין ההורים, ואי מעורבות הילדים בסכסוך תורמים להתמודדות הילד עם הגירושין. ככל שהליך הגירושין קצר יותר, והסוגיות השנויות במחלוקת בין בני הזוג נפתרות במהרה ותוך שיתוף פעולה, כך הילדים פחות מעורבים בסכסוך ומצליחים יותר בהסתגלות לפרידת הוריהם.

גישור מאפשר לא לערב את הילדים בהליך הגירושין

כיצד לספר לילדים על גירושין

חשוב להבין כי בכל גיל ניתן לספר לילד על פרידת ההורים. אך יש להקפיד כי תוכן הדברים יותאם לגיל הילד ובבשלותו.
כיום יש הסכמה רחבה בין המומחים בתחום הטיפול בילדים כי יש לספר לכל ילד על הפרידה של הורים ועל הגירושים המתוכננים בין ההורים , וזאת כמובן בהתאם לרמת ההבנה שלו.
חשוב מאוד לא להאשים את בן או בת הזוג. האשמה דורשת, באופן בלתי ישיר, מהילדים לבחור צד ולתייג את אחד ההורים כטוב ואת השני כרע, הדבר עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לילדים.
הסבירו באופן ברור וישיר שהגירושין הם בין ההורים בלבד, והורים תמיד ימשיכו להיות אבא או אמא שלהם. זה ישקיט את הפחד, שאם הורים יכולים להתגרש זה מזה, הם יכולים להתגרש גם מילדיהם. הדגישו שלא הילדים גרמו לגירושין ולכן, אין בכוחם לגרום להורים לחזור זה לזה.
יש לתת לילדים הסבר מפורט ככל שניתן לגבי מה שהם יכולים לצפות לו בעתיד, וכיצד יראו חייהם לאחר גירושי הורים. היו מציאותיים והתמקדו בתחומים המעסיקים ביותר את הילדים, כגון שינויים אפשריים בסדרי המגורים או בית-הספר שלהם, הסדרי הראיה והמשמורת.

השפעת תהליך גישור גירושין בין הורים על הילדים וחשיבתו לילדים

  • מאמרים נוספים רלוונטים