הצורך באקטואר בעת סכסוך גירושין

יש פרידות קלות ויש פרידות קשות, אך כשמדובר בגירושין, פרידה היא לא רק עניין רגשי שיש ליישב. בעת חיי נישואים של שני בני זוג, קיימים קשרים כלכליים חזקים בין השניים המתפרשים לתחומים רבים – פנסיה, עסקים משותפים, קצבאות ומענקים, ועוד. על מנת לאזן את משאבי בני הזוג ולבצע חלוקה שווה והוגנת התואמת את החוק הישראלי, יש צורך להיעזר באקטואר גירושין. דבר זה נכון על אחת כמה וכמה כאשר קיים סכסוך בין בני הזוג המתגרשים. מכיוון שאקטואר גירושין הוא איש מקצוע שמחויב על פי תפקידו לבצע חישובים אמיתיים וריאליים של הון, רכוש ונכסים, המלצתו תהיה בעלת תאימות לחוק הישראלי ולאו דווקא להעדפותיהם או טענותיהם של אחד מבני הזוג או שניהם.

כיצד אבחר אקטואר גירושין?

ראשית, יש לוודא כי אקטואר גירושין המיועד מסוגל להציג תעודה רשמית מטעם לשכת אקטואריה של מדינת ישראל הנקרא בראשי תיבות – FILAA. שנית, יש לוודא כי בעל המקצוע אותו נבקש לעצמנו הוא בעל ניסיון רלוונטי ומעשי בתחום הספציפי בו אנו מעוניינים לקבל את שירותיו. אמנם מדובר בתחום אחד של אקטואריה והערכת שווי, אך מגוון התחומים השונים בהם ניתן להיתקל בעת איזון משאבים בגירושין הוא עצום ונרחב ביותר, החל מחישובי פנסיה, קצבאות ביטוח לאומי, איזון רכוש משותף, איזון משאבים ועד לחישובי הפסד של שכר בעת החיים המשותפים של שני בני הזוג.

האם אוכל לבחור אקטואר גירושין ללא בן / בת הזוג?

במקרים בהם קיים סכסוך בין שני בני זוג המיועדים להתגרש, ישנו צורך בפניה לבית משפט.
זה שמקדים להגיש את תביעת גירושין יהנה מקדימות משפטית הנובעת מקביעת האסטרטגיה המבוקשת למשפט וקביעת מקום השיפוט. במצבים בהם אחד מבני הזוג מגיש תביעת גירושין, יוכל להיעזר בשירותיו של אקטואר גירושין.
עובדה זו אף תשחק לטובתו ברוב המקרים, מכיוון שבית המשפט נוטה לסמוך על חוות דעתם המקצועית של אנשי מקצוע הנוגעים לתחום. בנוסף, שכירת שירותיו של אקטואר גירושין בעת הגשת תביעת גירושין מקלה על בית המשפט את ההחלטות השונות וההתאמות שיש לבצע בענייני מחלוקת שונים הקשורים לתחום הפיננסי בין שני בני הזוג.

 

  • מאמרים נוספים רלוונטים