הסכם שלום בית בין בני הזוג

אצל זוגות רבים העתידים להתגרש , הנישואין מתפרקים לאט לאט, והמשבר המתקרב נותן את אותותיו במשך תקופה ארוכה. פירוק הנישואין הוא לא דבר של מה בכך, וברוב המקרים מדובר על משפחות עם ילדים, על רכוש רב משותף ולפעמים התחושה אצל כל המעורבים היא כי כדאי להציל את הזוגיות ושווה להתאמץ ולנסות לשקם את היחסים. עם התחושה הזו מגיעים זוגות רבים אל מגשרים למשל, במטרה לעבוד על חילוקי הדעות ביניהם, או לטיפולי זוגיות, שבהם עובדים על היחסים בין בעל לאישתו ומנסים לאחות את הפצעים שביניהם.

אפשרות נוספת שקיימת כאשר הנישואין במשבר אבל לא מעוניינים בגט לפני שכלו כל הקיצין, היא ניסוח של הסכם שלום בית. הסכם זה הוא הסכם המנוסח בידי עורך דין העוסק בגירושין ודיני משפחה. כאשר היחסים בין בני הזוג אינם טובים, קשה להביא למצב של שלום בית במשמעותו הבסיסית האמיתית, אולם הסכם טוב, שנעשה באמת במטרה להציל את המשפחה, יכול לאזן את יחסי הכוחות בין בני הזוג, ליצור ביניהם שיוויון ולהגדיר מהן המחויבויות שכל אחד מהם צריך לעמוד בהן על מנת להחזיק את הנישואין ברי קיימא.
הסכם שלום בית מכיל מה קורה עם אין הצלחה
כאשר בני זוג מסוכסכים מחליטים על אף המחלוקות ביניהם להגיע להסכם שלום בית ולנסות להישאר יחדיו למען הילדים או בגלל רגשותיהם זה לזה, חשוב שכל אחד מהם יוודא עם בן זוגו כי הוא אכן מעוניין בהסכם זה וכוונותיו הן באמת לנסות להישאר ביחד. עניין זה הוא חשוב על רקע העובדה שלעיתים אחד הצדדים מנסה לנצל בציניות את כוונותיו הטהורות של הצד השני, ולהשיג כביכול בדרכי שלום, עליונות או יתרון כלשהו לקראת הגירושין להם הוא מייחל. לאור זאת, חשוב שהסכם שלום הבית יהיה יוזמה משותפת של בני הזוג ולא יוזמה של החלש מביניהם. בכל מקרה, רצוי לנסח את ההסכם אצל עורך דין המתמחה בתחום, על מנת שלא יימצאו בו פרצות שיהיו בעתיד לרעתו של אחד הצדדים.
ניתן לראות בהסכם שלום בית מעיין הסכם ביניים, שבא להסדיר עניינים בין בני זוג שעדיין לא החליטו האם להתגרש או לתת לנישואין הזדמנות נוספת. כל אחד משני בני הזוג יכול בכל עת לטעון כי שלום הבית נכשל והוא איננו מעוניין להמשיך לחיות ביחד. צעד כזה יביא לכך שההסכם שנוסח בין בני הזוג יהווה את תחילתו של המשא ומתן ביניהם לקראת הסכם גירושין. מכאן שההסכם הזה הוא חשוב ביותר וצריך להיות שיוויוני.
גם להסכם ביניים חשיבות רבה לניסיון הנוסף
הסכם שלום בית יהיה הסכם טוב אם הוא מנוסח בצורה כזו שתאפשר לשקם את הנישואים, אך תוך כך גם לקבוע ולהסכים בנושאי המחלוקת בין האישה ובעלה, למקרה של כישלון שלום הבית. ההסכם כולל בדרך כלל מענה לסוגיות העיקריות היוצרות את הקרע בין שני הצדדים, כמו ענייני חינוך וגידול הילדים, עניינים כספיים, עזרה בעבודות הבית וחלוקתן בין האישה לגבר, הסכמות הקשורות לחיי האישות ונושאים נוספים.
ניתן לנסח הסכם שלום בית שיכלול את הסכם הגירושין העתידי, זה שיחול במידה ושלום הבית ייכשל. במקרה שבני הזוג בחרו באופציה זו, היתרון העיקרי של הסכם כזה הוא שהוא נוסח בעיתות שלום, תוך כוונות טובות משני הצדדים. הסיכוי שהסכם גירושין כזה יהיה הוגן הוא גדול יותר מאשר הסכם גירושין שנעשה בבמהלך משבר או סכסוך קשה. בנוסף, עצם הישיבה המשותפת וניסוח ההסכמות בענייני המחלוקת העיקריים, מגדילה את הסיכוי להצלחת שלום בית ולחזרתם של בני הזוג לחיים משותפים.
הסכם שלום בית לא תמיד מביא שלום לתוך הבית