הסכם קדם נישואין או הסכם טרום נישואין

הסכם קדם נישואין הוא בעצם מה שקרוי הסכם ממון או הסכם טרום נישואין. זהו הסכם שנערך לפני נישואי הזוג כשמטרתו להסדיר את כל הדברים החשובים מראש במידה והיחסים יעלו על שרטון.
הסכם טרום נישואין אינו מיועד רק לבעלי הון רב וממון אלא מיועד לכל זוג שנישא ורוצה להגן ולהבטיח את עצמו במקרה והנישואין יעלו על שירטון וייכשלו. הסכם ממון טרום נישואין נועד להבטיח את זכויותיהם וחובותיהם של שני בני הזוג ונעשה מתוך מקום של כבוד הדדי והסכמה.

הסכם קדם נישואין ניתן לעשות אצל עו”ד הסכם ממון, אשר מוסמך לעשות את ההסכם ומכיר את כל ההיבטים המשפטיים הנלווים מההסכם. במידה והסכם זה נעשה לפני הנישואים מספיקה חתימתו של נוטריון או רושם הנישואין במועצה הדתית אך במידה וההסכם נעשה אחרי שבני הזוג נישאו יש לתת להסכם תוקף בבית דין רבני או בבית משפט לענייני משפחה.

הסכם קדם נישואין דן בכמה נושאים ופותר המון סוגיות שצצות כאשר הנישואים מסתיימים ובני הזוג מחליטים להתגרש. הסכם זה מסדיר את חלוקת הרכוש המשותף לבני הזוג, רכוש שצברו במהלך חייהם המשותפים ולרכוש שהיה בבעלותם טרם הנישואין.

ישנם מקרים שמומלץ לחתום על הסכם קדם נישואין

למה נועד הסכם קדם נישואין ?

כאשר זוג מתחתן אף אחד מהצדדים אינו יודע כיצד יהיו פני הדברים ומה יקרה במהלך השנים. ההסכם נועד כדי למנוע עימותים, מחלוקות ומצבים לא נעימים בשעה שבני הזוג מחליטים להיפרד. הדברים מוסכמים ביניהם מראש טרם הנישואין וההסכם נעשה מתוך מקום של כבוד הדדי בין בני הזוג.

אמנם במהלך החופה חותמים בני הזוג על הכתובה שהינה הסכם עתיק יומין ביניהם אולם רצוי לא להסתפק אך ורק בכתובה שכן הכתובה אינה מספקת ואינה מתאימה למציאות של ימינו. לעיתים כשמגיעים הנישואים לקיצם מסרב אחד מבני הזוג לתת גט והליך הגירושין הופך להיות לסיוט מתמשך. אם מדובר באישה, היא יכולה להיות מסורבת גט ועגונה שנים, דבר שאינו מאפשר לה לפתוח פרק שני בחייה. הסכם טרום נישואין, שנחתם אצל עו”ד הסכם ממון, יחסוך מבני הזוג מצבים לא נעימים שכן חתמו על הסכם זה לפני החתונה, בראש צלול ובהסכמה מלאה מתוך מקום של אהבה וכבוד הדדי והסדירו דברים שעלולים לצוץ כמחלוקת ביניהם מראש.

בעצם כאשר הזוג מגיע לגירושין, עלולים להיתקל בני הזוג במצבים לא נעימים אחד כלפי השני. הם מונעים לא אחת מתוך מקום של כעס מצטבר ונקמה, מצב שבו לא תמיד ניתן להיות שקולים ולחשוב בצורה הגיונית. עקב כך, הגירושין עלולים להימשך זמן רב בגלל המלחמות ובגלל דברים שבני הזוג אינם מצליחים להגיע איתם להבנה והסכמה ביניהם. כדי להימנע מכל אותם מצבים רצוי לפנות לעו”ד ולהסדיר דברים מראש באמצעות הסכם טרום נישואין הדן בכל הדברים הקשורים לנושא.

הסכם טרום נישואין זה בעצם הסכם ממון לפני הנישואים

ישנו הסכם ממון טרום נישואין שנועד להסדיר את כל נושא הרכוש בין בני הזוג בין אם זה רכוש שאותו צבר בן הזוג לפני החתונה ובין אם זה רכוש שאותו צברו בני הזוג יחד במהלך נישואיהם. הסכם זה מיועד לרוב למי שיש לו נכסים רבים שצבר לפני החתונה או למי שבא ממשפחה אמידה.

הסכם ממון טרום נישואין מוסכם מראש על בני הזוג ונועד למנוע את מרוץ הסמכויות של בני הזוג בין בית הדין רבני לבית המשפט לענייני משפחה, במטרה להשיג כמה שיותר שכן המקום הראשון אליו פנו בני הזוג במטרה לאשר את ההסכם הוא זה הקובע.

ישנו הסכם טרום נישואין שגם בתוכו ישנו הסדר ממון בין בני הזוג במקרה של פרידה אך יחד עם זאת הוא דן גם בעוד נושאים. הסכם זה נועד להגן על שני הצדדים מפני אי נעימויות ומפני מצבים בהם צד אחד אינו רוצה לשתף פעולה ומתנגד לגירושין. הסכם זה מעוגן בצורה חוקית והוא מקבל גושפנקא של בית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני המידה ונחתם במהלך הנישואין או מקבל אישור של רשם הנישואים או נוטריון במידה ונחתם טרם החתונה ומשמעותו בעיני החוק הוא כהסכם גירושין לכל דבר. העובדה שדברים ידועים וסגורים מראש נותנת לבני הזוג שקט נפשי ובטחון רב יותר מאשר חוסר וודאות במקרה שהנישואים נכשלים ומגיעים לקיצם.

כיום, אחוז הגירושין הוא גבוה במיוחד ולכן רצוי לפנות לפני החתונה לעורך דין ולערוך הסכם טרום נישואין שימנע בעיות בעתיד, במידה והנישואין ייכשלו.

חשיבות הסכם קדם נישואין בישראל