הסכם משמורת משותפת

ישנם שני סוגים עיקריים של משמורת: הראשונה היא משמורת משותפת, שכוללת חלוקה שווה בין ההורים, על הסדרי ראייה ולינה של הילדים. השנייה, היא משמורן יחיד, שכולל הורה אחד שהוא בעל המשמורתהעיקרי, בעוד ההורה השני מקבל הסדרי ראייה ולינה לפי הסכם שנקבע.

מהו הסכם משמורת משותפת?

הסכם זה קובע כי שני ההורים הם המשמורנים והם אמורים לדאוג, לטפל ולממן את ילדיהם בצורה שווה. תוצאה של הסכם זה הוא שלילדים יש שני בתים, אצל האם והאב, שני הבתים צריכים להיות באזורי מגורים קרובים זה לזה, והנטל אמור להתחלק בצורה שווה. כלומר, לכל ילד יהיה חדר בשני הבתים, בו יש את כל מה שהוא זקוק לו בצורה הוגנת.

הסכם המשמורת המשותפת חשוב והכרחי

כיצד בית המשפט פוסק על הסכם משמורת משותפת?

צריכים להתקיים שלושה תנאים מרכזיים, אשר בהתקיימם בית המשפט יאשר להורים משמורת משותפת על ילדיהם. הראשון, הוא מסוגלות הורית דומה או שווה לשני ההורים. השני, הוא רמה גבוהה של שיתוף פעולה בין ההורים, הכוללת תקשורת טובה ביניהם ויכולת לקבל החלטות משותפות לגביי חייו של הילד, גם ברמה יומיומית. השלישי, הוא רצון הילד. על הילד להביע נכונות כי הוא רוצה להיות במשמורת של שני הוריו, ומוכן להתחלק במגורים ובהסדרי הראייה בשני בתים.

לא כל אחד זכאי לקבל משמורת משותפת

קריטריונים לקביעת הסכם משמורת משותפת

בית המשפט קבע כמה קריטריונים, על פיהם הוא יפסוק על שותפות במשמורת. העיקריים שביניהם הם תמיכה של הורה אחד בשני, כלומר, הצהרה מהורה אחד כי ההורה השני חשוב ויכול לטפל בילד. בנוסף, רצון הילד הוא קריטריון חשוב, כיוון שהם אלו שחייהם משתנים, ויש לתת להם מקום לביטוי רצונם. כמו כן, תקשורת טובה וקרובה במגורים הם יתרון משמעותי, שכן ללא תקשורת טובה בין שני ההורים, לא ניתן לקיים שותפות. דבר נוסף, הוא תשלום עקבי של המזונות, על ידי ההורה שנקבע לשלם אותם, וכמובן רצון טוב של ההורים ונכונות להעמיד את צרכי ילדיהם בראש סדר העדיפויות, ללא השפעה של סכסוך גירושין במידה וקיים.

הסכם משמורת משותפת מתי הוא מתקבל בבית משפט


  • מאמרים נוספים רלוונטים