הסכם ממון בין ידועים בציבור

ידועים בציבור הם זוג שהחליטו לחיות ביחד בתוך מערכת זוגית או מערכת משפחתית אך אינם רוצים בחופה וקידושין. כיום, הנושא של ידועים בציבור נפוץ מאוד בישראל מאחר וזוגות רבים בוחרים לחיות תחת קורת גג אחת מתוך סיבה עקרונית שאינם מאמינים בממסד הדתי, מתוך מצב שחל עליהם איסור דתי לנישואים, מתוך שחוו גירושין ומסתייגים מטקס הנישואים או בגלל שהינם חד מיניים.

החוק מכיר בזוגות כידועים בציבור בתנאי שהם מנהלים משק בית משותף ובתנאי שהם מנהלים חיי אישות כבעל וכאישה. הסכם ממון בין ידועים בציבור בא לפתור את כל הדילמות לגביהם בעיני החוק וכן לפתור את כל הבעיות שצצות במקרה והקשר הזוגי בין הידועים בציבור מסתיים. מצב זה מונע מהם התדיינות משפטית ארוכה ומתישה.

הסכם ממון בין ידועים בציבור פוטר בעיות רבות

הסכם זה מבטיח שבני הזוג נמצאים בתוך הקשר הזוגי מתוך מקום של אהבה ורצון אמת לזוגיות ולא מתוך מניעים כלכליים והיא נותנת לבני הזוג בטחון ושקט נפשי מבחינה כלכלית ואישית. הסכם זה פותר במקרה של פטירה או פרידה את כל המחלוקות הקשורות בחלוקת הרכוש והוא מאפשר להם לקבל הכרה על ידי מוסדות המדינה השונים כמו ביטוח לאומי, מקומות עבודה ועוד.

הסכם ממון בין ידועים בציבור מגדיר באופן ברור את מהות הקשר, תחילת הקשר, הפרדת הנכסים או שיתוף של נכסים בהתאם לרצון ההדדי של שני בני הזוג. הוא נחתם מתוך מקום של כבוד הדדי ואהבה ובא לפתור מחלוקות בעתיד, במידה ותצוץ בעיה ובני הזוג ייפרדו.

הוא מסדיר ונותן הגנה לרכוש שהיה של בן הזוג לפני כניסתו לקשר או רכוש שקיבל בירושה, הוא מסדיר את כל מה שקשור להגנת הילדים מנישואין קודמים והבטחת זכויותיהם ברכוש.

הסכם זה אינו חייב אישור של בית משפט. הוא יכול להיחתם אצל עורך דין או נוטריון ומהווה הסכם/חוזה  לכל דבר בעיני החוק. במידה ובני הזוג ירצו בכל זאת, הם יוכלו לאשר את ההסכם בבית משפט לענייני משפחה.  במקרה שבני הזוג הידועים בציבור לא ערכו הסכם ממון ביניהם עלול להיווצר מצב כי בן זוג אחד ידו על העליונה בכל מה שקשור בחלוקת רכוש המשותף מאחר והכל נרשם על שמו. כדי למנוע מצבים כגון אלו רצוי לחתום על ההסכם לפני ולמנוע אי נעימויות בעתיד.

הסכם ממון בין ידועים בציבור