הסכם ממון – כל מה שצריך לדעת על הסכם ממון בין בני זוג

חוק יחסי ממון בין בני-זוג, בא להסדיר את היחסים הרכושיים שיחולו בין בני זוג במקרה של גירושין או מוות. החוק חל על כל הזוגות שנישאו לאחר 1.1.74 (לפני כן חלה הלכת השיתוף).
בתמצית, קובע החוק כי כל הנכסים שנצברו במהלך הנישואין מתחלקים במקרה של סיום הנישואין (מחמת גירושין או מוות) באופן שווה קרי 50% לכל צד.
יש להדגיש כי מדובר על כלל הנכסים אשר בני הזוג צברו במהלך חייהם המשותפים לרבות: נכסי מקרקעין ודירות מגורים, כלי רכב למניהם, תוכניות חיסכון, קופות גמל, ניירות ערך, בעלות על עסקים, פנסיה, ביטוחים, נכסי קריירה, מוניטין עסקי, מוניטין אישי וכיוצ”ב.

מטרת הסכם ממון היא להסדיר מראש את מגוון את העניינים הנוגעים לחלוקת רכוש בעת גירושין או פרידה בין בני הזוג וזאת כדי למנוע מחלוקות עתידיות ופנייה לערכאות בעת משבר במערכת היחסים.
הסכם ממון הינו הסכם צופה פני עתיד בו ניתן לקבוע הסדרים בקשר לרכוש קיים ובקשר לרכוש עתידי ו/או נכסי קריירה, מוניטין עסקי, מוניטין אישי שבני הזוג יצברו במהלך הנישואין (לרבות מתנות או ירושות) ויגדרו בהסכם הממון.
עקב שיעור הגירושין הגבוה (אחד לשלוש), עריכת הסכם ממון הפכה לתופעה שכיחה ביותר.
מכיוון שקשר הנישואין יוצר חיובים משפטיים של הבעל והאישה זה כלפי זה, כורכים בתוכם הגירושין גם סיכון כלכלי, ולאנשי העסקים שביניכם גם סיכון עסקי.
יש לציין כי הסכם ממון מקובל במיוחד בנישואין שניים של אחד מבני הזוג או של שניהם. כמו כן, הסכם ממון נערך כאשר קיים פער כלכלי גדול, ולפיכך בן הזוג בעל הממון רוצה להגן על רכושו במידה ובעתיד יתגלעו מחלוקות ביניהם באמצעות הסכם ממון. כלומר, בן הזוג בעל הממון, מעוניין לשמר את מעמדו הכלכלי גם במקרה של גירושין בעזרת הסכם הממון.

במקרה של פרידה הסכם ממון הופך את חלוקת הרכוש לפשוטה


הסכם ממון יכול למנוע כאב לב ואובדן רכוש, בהם הורי אחד הצדדים נתנו כסף לרכישת דירה ו/או חלק נכבד ממנה ולאחר פרק זמן קצר עלו הנישואין על שרטון והזוג החליטו להיפרד. הסכם ממון יוכל להבטיח את הצד הנותן ולהקטין את הנזקים הכלכליים.
רשימת המקרים בהם מומלץ לערוך הסכם ממון רבה, והדוגמאות שהובאו לעיל הינן רק קצה הקרחון.
חשוב להדגיש כי הסכם ממון, יכול לכלול היבטים רבים ונוספים אולם אינו יכול להקיף כל עניין הנוגע לחיי בני הזוג ועל כן יש לפנות לעו”ד גירושין הבקיא ומומחה בתחום דני המשפחה, הסכם ממון, וגירושין.

אישור הסכם ממון

על פי החוק, הסכם ממון חייב להיעשות בכתב וחייב לקבל אישור של בית משפט או של בית דין רבני. בזמן האישור מוודא בית המשפט כי הצדדים ערכו את הסכם הממון מרצון, הבינו את משמעויותיו וחתמו על הסכם הממון מרצונם החופשי. אומנם ניתן לבצע שינויים בהסכם ממון בהסכמה אך כל שינוי בהסכם ממון דורש את אישור בית המשפט.
אך אם הסכם ממון נעשה על ידי בני זוג לפני הנישואין – ניתן לאשר את הסכם ממון גם אצל נוטריון ללא צורך לפנות לערכאות שיפוטיות.

הגושפנקא שניתנת להסכם הממון על די בית המשפט גורמת להבטיח שבני הזוג ידעו על מה הם חתמו ולא יתחרטו ויחזרו בהם בכל מה שהוסכם ביניהם. את הסכם הממון לרוב נוהגים לעשות לפני החתונה ואז ניתן לאשר אותו אצל נוטריון אך לעיתים הוא נחתם במהלך הנישואים בהסכמת הצדדים ואז הוא חייב תוקף של בית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

הסכם שלא קיבל גושפנקא של בית דין רבני או בית משפט לענייני משפחה דינו כקליפת השום והוא חסר ערך בעיני החוק ואינו מחייב אף אחד מהצדדים.

ניתן לעשות שינויים בהסכם ממון אך השינוי יעשה אך ורק בהסכמת הצדדים ואך ורק בכתב. שינוי שנעשה, טעון אישור של בית משפט אלמלא כך לא יהיה לא אישור בעיני החוק והוא יהיה חסר ערך.
כאשר באים לאשר הסכם ממון השופט או הדיין מסביר לזוג מהי משמעות ההסכם ובמה דברים אמורים, הוא שואל שאלות כדי לראות שבני הזוג הסכימו והבינו על מה הם חתמו, בעיקר במקרים שבהם ההסכם אינו שיגרתי בצורה קיצונית ואין איזון משאבים בין בני הזוג וכל זאת להבטיח שאף צד לא ייפגע שכל צד מבין את ההשלכות של חתימה על הסכם כזה.

הסכם ממון בין בני זוג לא נשואים ניתן לאשר אצל נוטריון בלבד

רצוי מאוד לעשות את הסכם ממון אצל עו”ד הבקיא ומנוסה בתחום דיני משפחה ולא אצל כל עו”ד. הסכם ממון הינו מסמך בעל חשיבות מרחיקת לכת שעשוי להשפיע על גורל הצדדים השפעה מכרעת שנים רבות לאחר עריכתו.
נושא הסכם הממון גורם לעיתים לאי נעימויות בין בני הזוג, עו”ד מיומן מתחום גירושין ודיני משפחה יוכל לעזור לצדדים להגיע לפתרונות יצירתיים ול הסכם ממון מאוזן ומכובד.

עורכי הדין במשרדנו מתמחים בדני המשפחה, גירושין ובכלל זה בעריכת הסכמי ממון, הסכם יחסי ממון, הסכם ממון בין בני זוג, הסכם ממון ידועים בציבור, הסכם ממון לאחר נישואין, הסכם ממון לפני נישואין.


  • מאמרים נוספים רלוונטים