הסכם הורות משותפת – מה חשוב לדעת

רוח הזמן הביאה עימה שינויים במוסד המשפחה והזוגיות – שינויים אלו מחזקים את הצורך בהסכמי הורות לצורך גידול ילדים שנולדו למשפחה השונה מהמודל השמרני.

גם המחוקק הכיר בצורך זה ובהמשך למגמה זו, נחקק חוק משפחות חד הוריות, התשנ”ב – 1992 אשר מעניק הכרה למבנה משפחתי הסובב סביב ההורות ולא סביב הנישואין.
התפתחות זו עונה על צורך אנושי טבעי להולדת ילדים ולמימוש הורות גם ללא קשר נישואין. 

הסכם הורות משותפת מסדיר את אחריות ההורים לגידול הילד ונועד לאנשים אשר חפצים להביא ילד משותף לעולם. 
הסכם הורות משותפת מדגיש את העובדה כי שותפות באחריות ההורית אינה מחייבת בהכרח קשר נישואים או קשר מיני, אלא מחייבת קשר של שותפות, כבוד הדדי, אכפתיות ותקשורת זורמת.

הסכם הורות מאפשר להביא ילדים לעולם גם לרווקים

אנו מאמינים כי הזכות להורות הנה זכות בסיסית של כל אדם, ללא קשר ליכולתו להיות נשוי או לרצונו לכך.

טובת הילד הינה חלק נכבד וחשוב של הסכם הורות המשותפת, אנו מאמיניים כי לכל ילד יש זכות להכיר את שני הוריו. האחריות המשותפת כוללת הולדה, דאגה ואחריות למתן מענה פיזי, רגשי וחומרי עבור הילד.
הסכם הורות משותפת מאפשר להסדיר את חלוקת נטל ההורות בין שני ההורים.
הסכם הורות משותפת מסדיר נושאים חשובים בגידול הילד והחזקתו ובאים לתת מענה לצרכים נוספים שיתעוררו בהמשך תוך כדי גידול הילד. 

משרדנו שמתמחה בדיני משפחה וגירושין ועוסק רבות בהסכמי הורות משותפת ממליץ לחתום על הסכם הורות משותפת בטרם כניסתה של האישה להריון.

הסכם הורות משותפת מאפשר גידול הילדים בתחושת ביטחון כלכלי

גם לאחר כניסת האשה להריון מומלץ להגיע להסכם הורות משותפת בהסכמה הדדית (ואף להיעזר בהליך גישור), המצב המשפטי כיום בישראל, אינו מכיר “בגנבת זרע” ולא ניתן לחייב את האישה לעבור הפלה  אף אם לטענת הגבר הוליכה אותו שולל. הנחת המוצא היא כי גבר ואישה אשר מקיימים יחסי מין מלאים חזקה עליהם כי יודעים כי הריון הוא אופציה אפשרית – והריון מסתיים בהולדת תינוק- אשר יש לו זכויות – זכות ל מזונות ילדים, זכות לדעת מיהו אביו וכיוצ”ב.

הסכם הורות משותפת בין בני זוג מאותו המין

מכיוון שמדינת ישראל אינה מכירה בהורות המתקיימת בפועל בין שתי אמהות, או בין שני אבות ומסרבת לאפשר אימוץ בתוך המשפחה הלסבית.
יש חשיבות רבה להסכם ההורות משותפת בין בני זוג מאותו המין, שעיקרו בהצהרה על הכוונה לכונן הורות משותפת, תוך מתן תוקף משפטי מחייב, ככל הניתן.

הסכם הורות משותפת מאפשר להגדיר את טיב היחסים בין בנות הזוג בהקשר לילדים ונדרשת לשם הגנה על הזכויות של שתיהן (הן על האם הביולוגית והן של האם הלא ביולוגית).

 

האם בתי המשפט מאשרים הסכמי הורות משותפת?

ראשית נסביר את חשיבות העניין באישור הסכם הורות משותפת בבית המשפט.
כאשר הסכם הורות משותפת מאושר בבית משפט הוא מקבל משנה תוקף. 
השופט/ת חוקר את הורים לעתיד על תוכן ומהות הסכם הורות המשותפת ומוודא שהם מבינים על מה הם חתמו.
רק לאחר שהשופט/ת הגיע למסקנה שהצדדים חתמו על הסכם ללא לחץ כלשהו, עושק ו/או הטעיה מי מהצדדים הוא מאשר את הסכם.
לאחר אישור הסכם הורות משותפת בבית משפט, קשה מאוד לטעון לגבי טענות של כפייה, עושק, מרמה וכיוצ”ב.
מכאן נובע שיותר קשה לבטל הסכם הורות משותפת שאושר בבית משפט או לחלופין בבית דין רבני, להתנער ממנו ו/או לפתוח אותו לדיון מחדש.

משרדנו שמתמחה בדני משפחה וגירושין ועוסק רבות בהסכמי הורות משותפת ממליץ לאשר את הסכם הורות משותפת בבית משפט לענייני משפחה, ואם הוא נתקל בקשיים באישור הסכם הורות משותפת עקב חוסר אחידות אנו ממליצים לא לוותר ולהביא את הסכם ההורות המשותפת בפני בית דין רבני במקום בית המשפט לענייני משפחה. זה כבר הוכיח את עצמו בעבר. 

 
הסכמי הורות משותפת שמים את הפוקוס על טובת הילד

 

משרדנו שמתמחה בדני משפחה וגירושין ועוסק רבות בהסכמי הורות משותפת ממליץ לחתום על הסכם הורות משותפת בטרם כניסת האישה להריון.

משרדנו עוסק בדיני גירושין ובכלל זה בעריכת הסכם הורות משותפת, הסכם פונדקאות, הסכמי ממון, הסכם יחסי ממון, הסכם ממון בין בני זוג, הסכם ממון ידועים בציבור, הסכם ממון לאחר נישואין, הסכם ממון לפני נישואין.  
 
הסכם הורות משותפת מביא שקט לשני בני הזוג הרווקים

  • מאמרים נוספים רלוונטים