הסכם גירושין – הורות משותפת

חוזה טוב, הוא חוזה קל ליישום. הסכם גירושין טוב, גם הוא ככל חוזה, ראוי שיהיה הסכם קל ליישום, קריא ובר אכיפה. לשם כך עליו להיות ברור, מפורט וצופה פני עתיד ככל הניתן, ויחד עם זאת גמיש דיו כדי לאפשר התאמתו לדינאמיות של החיים.

להלן נתמקד בנושא החשוב ביותר, והגמיש ביותר בהסכם גירושין – נושא ההורות. משמורת המשותפת.
ננסה לעמוד על מספר נקודות עיקריות בהקשר זה, להן חשוב להתייחס בעריכת הסכם גירושין.
 
1.      כלכלת הילד – צרכי הילד משתנים עם הזמן, ובדרך כלל רק הולכים וגדלים. ישנם נתונים רבים הניתנים לחישוב בקלות יחסית כשכר לימוד, הוצאות רפואיות סטנדרטיות וכדומה. אך חשוב ביותר להבהיר בהסכם כיצד תתבצע חלוקת הנטל במקרים חריגים יחסית. למשל במקרה המצריך טיפול רפואי חריג. כמו כן הוצאות חינוכיות מיוחדות- למשל כאשר מתברר כי הילד סובל מלקות לידה וזקוק לסיוע מוגבר בתחומים שונים. בנוסף, תחום הביגוד נתון לשינויים לפי עונות השנה, מידות הילד, מידת הפעלתנות שלו…ושינוי מחירים.
 
צרכי הילדים חייבים להופיע בהסכם גירושים
 
2.      הסדרי ראייה – בקביעת הסדר ראייה בהסכם גירושין, יש להתחשב כמובן לא רק בצרכי ההורים ובנוחיותם, אלא יש לזכור כי נשוא ההחלטה הינו ילד, בעל רצונות ורגשות משלו. על כן חשוב לקבוע בהסכם הסדר המעניק לחיי הילד מידה רבה ככל הניתן של יציבות וקביעות. בנוסף חשוב ‘לרדת לפרטים הקטנים’ ולקבוע כיצד תתבצע התניידות הילד מהורה להורה. היכן אוכל ארוחת צהריים / ערב ביום בו נמצא אצל שני ההורים וכדומה. כמו כן חשוב לקבוע בהסכם כיצד תחולק השהיה בין ההורים בחגים ובחופשות תוך הבאה בחשבון של שאר הגורמים המעורבים בתמונה. למשל מתי יכול ההורה לקחת חופשה ממקום עבודתו לשם בילוי עם הילד בתקופת חופשת הקיץ.
 
יש חשיבות גדולה למתי רואים את הילדים ואיפה
 
3.      חינוך – בשל חשיבותו של הנושא, הוא מהווה לא אחת מקור למחלוקות ועל כן חשוב להסכים עליו מראש. יש לפרט את אופי המוסדות בהם ילמד הילד. האם מוסד פרטי / ממלכתי / אומנותי / דתי / חילוני וכו’. בנוסף יש לחשוב על אופי ההעשרה החיצונית (חוגים) אותה מעוניינים ההורים להעניק לילדם, אם בכלל.
כמובן שנקודות אלו אינן ממצות ומומלץ להיוועץ עם עורך דין גירושין בעל ניסיון בעריכת הסכם גירושין ולבחון יחד עימו את צרכיו של כל מקרה לגופו.
 
משרדנו יעמיד לרשותך צוות עורכי דין גירושין מומחים המנוסים בהגנה על עסקים בהליכי גירושין. על בסיס המידע, שתציג בפני עורכי הדין של משרדנו, נגבש עבורך פתרון אינדיבידואלי, המושתת על חשיבה יצירתית, ממגוון היבטים, בשילוב מומחים ואנשי מקצוע מתחומים משיקים, על פי הנסיבות הייחודיות לכל תיק גירושין.
 
ניסוח הסכם גירושין נכון שיכלול הורות משותפת