מהם החסרונות במשמורת משותפת?

משמורת משותפת היא כאשר בית הדין פוסק כי שני ההורים אחראים במידה שווה על הלינה, המגורים והטיפול בילדים, בנוסף לכל הנטל הכלכלי והאישי שבדבר לאחר חלוקת רכוש בעת הגירושין או גישור גירושין. לסוג משמורת כזה, ישנם יתרונות וחסרונות. יש הטוענים כי השותפות מחזקת את הילדים ומעניקה להם ביטחון ויש הטוענים כי היא מבלבלת את הילדים, מעניקה להם סביבה לא יציבה ומקשה עליהם בהתנהלות היומיומית.

משמורת משותפת – חסרונות

לילדים אשר נמצאים במשמורת משותפת, ישנן שתי סביבות מגורי. אמנם הן קרובות זו לזו, אך בפועל זה אומר שני חדרים שונים, אשר חצי מהשבוע הם נמצאים בכל אחד מהם. מצב שכזה, עלול לבלבל את הילדים, להוביל אותם למצב של חוסר יציבות. הם עלולים להרגיש בתחושת אובדן, וחיים כפולים ועמוסים. בנוסף, מעברים בלתי שגרתיים, בזמנים לעיתים לא קבועים, עלולים לגרום לפגיעה בהתפתחותם התקינה של הילדים.

גם למשמורת משותפת קיימים חסרונות

חסרונות הקשורים לסכסוכים

במקרים רבים, ההורים רוצים בטובת הילדים, מאמינים ביכולתם אחד של השני כהורים, ורוצים במשמורת משותפת – אך עדיין קיים ביניהם סכסוך. כאשר הילדים עוברים מבית לבית, הם חשופים לשני הצדדים ולעיתים הופכים להיות במוקד הסכסוך, שומעים דברים שאינם אמורים לשמוע וכך נוצר עבורם מצב של בלבול וחוסר ביטחון. המעבר התמידי מבית לבית, יכול להיות קשה נפשית ופיזית עבור הילדים, וחשוב לבדוק שהם נשארים מחוץ לטווח הסכסוך.

סכסוכים משפיעים על סוג המשמורת

כיצד להתגבר על החסרונות

במקרה של משמורת משותפת, הדגש הוא כמובן על טובת הילדים ולכן יש לערב אותם כמה שפחות בכל התהליך עצמו הקשור להורים. בנוסף, תיאום ותקשורת טובה ופתוחה, הם המפתח להצלחת משמורת זו, המפחיתה את הפגיעה בילדים ובמעברים התמידיים שהם צריכים לעשות. תיאום לגבי חוגים, עמדות, חינוך וקבלת החלטות היא חשובה, ומשרה אווירה של יציבות ואחדות בין ההורים וכך פחות משפיעה לרעה על הילדים. כמו כן, גם סידור חדרי השינה בצורה דומה, שבכל אחד מהם יהיו דברים דומים, יכולה להקל על הילדים.

למשמורת משותפת יש חסרונות ויתרונות רבים. את החסרונות והשפעתם, ניתן להחליש בעזרת הכלים המתאימים, תוך חשיבה תמידית על טובתו של הילד וכיצד הוא רואה את הדברים.

 

חסרונות משמורת משותפת


  • מאמרים נוספים רלוונטים