הגנה על ילדים בהליך הגירושין

מחקרים רבים מראים שהליכי הגירושים של זוגות בעלי משפחה, משפיעים רבות על הילדים.
זה לא משנה אם ההורים מרגישים הקלה או המומים מעצם מעשה הגירושין, הילדים מבוהלים ומבולבלים מאוד עקב האיום על תחושת הביטחון בחייהם. ילדים להורים גרושים מפרשים את התהליך הקשה בצורה לא נכונה, בעיקר מכיוון שההורים לא משתפים אותם, והם חשים על סף תהום.

צריך לזכור שרוב הילדים אינם רוצים שהוריהם יתגרשו, חוץ ממקרים בהם ההורים גורמים להם סבל רב. הימשכות התהליך לאורך זמן הוא נושא שיש לתת עליו את הדעת, מכיוון שהוא משפיע על רווחתם של הילדים. במקרים של הליכי גירושין ממושכים, סביר להניח שתהיינה בעיות התנהגותיות ופסיכולוגיות מצד הילדים כלפי ההורים וכלפי סביבתם והם יהיו כעוסים, יסרבו לשתף פעולה בבית ובמסגרת ביה”ס ולעתים אף ישקעו בעצב כבד ובדיכאון.

כלל לילדים אינם רוצים שהוריהם יפרדו

הטעות הנפוצה ביותר שנעשית בהליך הגירושין היא ההתעלמות מן הנושאים החוקיים הקשורים לזכויות הילדים. כאשר מגיעים להחלטה לפרק את התא המשפחתי ולהגיש בקשה לגירושין, נכנסים להליך מורכב וחשוב מבחינה משפטית.
אם לא חותמים על הסכם ממון לפני הנישואים, צריך לדאוג לכל הנושאים הקשורים למערכת המשפחתית העתידית, כאשר שני ההורים ינהלו מערכת חיים נפרדת, אך עדין יהיו ביחד ההורים של ילדיהם. עניינים אלה לעתים מוגדרים עד לפרטים הקטנים בהסכם הורות משותפת.

הדרך הטובה ביותר למנוע פגיעה קשה בילדים ובבני הזוג המתגרשים, היא להגיע להסכם גירושין הדדי וצודק, תוך תשומת לב לנושאים החשובים. נושאים אלה מצריכים דיונים משותפים של שני הצדדים: הסדרי ראיה, משמורת משותפת, מזונות וקיום כלכלי.ורצוי אם ניתן לפנות לעו”ד מומחה בדיני משפחה או לעו”ד מגשר, כדי שניתן יהיה להתמודד אישית ומשפחתית עם ההליך, תוך מינימום פגיעה בילדים. 

יש לדאוג לזכויות הילדים בעת הליכי הגירושין

האפשרויות שעומדות בפני זוגות להגעה להסכם גירושין הם:

1. שני הצדדים מצליחים בעצמם לפתור את הקונפליקטים ולשמור על קור רוח, ובונים את המסגרת של הסכם הגירושין באופן מגובש ככל הניתן. ניתן לפנות לייעוץ משפטי, כדי שעו”ד ינסח הסכם גירושין. דרך זו היא כאמור עדיפה מבחינת ההגנה על רגשות הילדים.

2. פנייה להליך גישור כדי לקבל ליווי משפטי ומענה על שמירת זכויות הדדיות של ההורים והילדים.

3. פנייה לעו”ד בתחום דיני המשפחה, כל צד מטעמו, כדי לנהל את תביעת הגירושין תוך שמירה על האינטרסים של כל אחד מהצדדים.

יש אפשרות לעבור את הגירושין עם מינימום פגיעה בילדים, גם בטווח הקצר וגם הארוך. צריך לזכור שהאחריות היא על ההורים, ועליהם לדאוג שהתהליך יעבור על ילדיהם כמה שיותר בקלות.

 

כיצד להגן על הילדים בעת הליך גירושין

  • מאמרים נוספים רלוונטים