עילות גירושין – האם ניתן לכפות גירושין על הצד השני ?

עילות גירושים הם לא דבר שמא בכך ויש להוכיח אותם ולא מספיק לטעון טענות בעלמא, העילות צריכות להיות מגובות בראיות, כגון: חוזה, תמונות, תלוש משכורת ולמעשה, כל דבר שיש בו כדי להוכיח את עילת או עילות הגירושים, והזכאות לקבל או לתת גט.
ישנם מקרים בהם בית הדין הרבני יכפה על הבעל לתת או על האישה לקבל את הגט בעל כורחם, להלן פירוט העילות הנפוצות ביותר לחיוב בגט:

עילות לחיוב האישה בגירושין

כאמור מאז חרם דרבנו גרשון אין מגרשים אישה בעל כורחה.
זכות הבעל לכפות גירושין: העילות בהן יכול בעל לחייב את אשתו להתגרש נחלקות לשניים: עילות גירושין אובייקטיביים ועילות הקשורות בהתנהגות האישה.

עילות גירושין אובייקטיביים:

1. טענות בדבר מומים באשה והכוונה היא למומים גופניים המונעים ממנה חיי אישות.

2. עקרות (יותר מעשר שנים ללא ילדים).

עילות גירושין הקשורות בהתנהגות האישה:

1. עוברת על דת משה – המדובר באשה המכשילה את בעלה וגורמת לו מתוך כוונה לעבור על איסורי הדת (מאכילה את בעלה מאכלים לא כשרים וכיוצ”ב).

2. האישה עוברת על מנהגי הצניעות ונוהגת בפריצות, מקללת מעליבה או מכה את הבעל.
יש להדגיש כי אם הבעל סלח לאישה וחי עמה חיי אישות למרות התנהגותה – אין הוא יכול לעשות שימוש בעילות גירושין אלה כדי לגרש אותה בעל כורחה.

3. מעשי כיעור – עילה נוספת מתקיימת כאשר האישה עושה מעשים שיש בהם כדי להצדיק את החשד שהיא זנתה תחת בעלה אף אם אין עדים לזנות ממש.

4. זנתה תחת בעלה – האישה קיימה יחסי אישות עם אחר מרצונה. אישה אשר זנתה תחת בעלה “אסורה על בעלה ועל בועלה”.

5. אישה מורדת – סירוב האישה לקיים יחסי מין עם בעלה.

6. התמכרות לסמים או אלכוהול.

 

עילות חיוב האישה בגט אינם פשוטות ויש להוכיחן


עילות לחיוב הבעל בגירושין:

גם כאן עילות הגירושין נחלקות לשניים: עילות גירושין אובייקטיביים ועילות הקשורות בהתנהגות הבעל.

עילות גירושין אובייקטיביים:

1. מומים – האישה יכולה לטעון עילת גירושין המבוססת על כך שלבעל תופעות פיזיות ומומים אשר לא מאפשרות להם לקיים יחסי מין, או מחלות, פגמים ומומים אשר לא הופיעו לפני הנישואין.

2. עקרות (יותר מעשר שנים ללא ילדים).

3. הבעל אינו מסוגל לקיים חיי אישות.

עילות גירושין הקשורות בהתנהגות הבעל:

1. בעל מורד – גבר המסרב לקיים יחסי מין או מזונות.

2. התנהגות קשה ופוגענית – הבעל מתנהג בצורה אלימה או בוגד.

3. “מאוס עליי” – מדובר בקרע עמוק – זוגות שחיים בפירוד הרבה מאד שנים משתמשים בעילה הזו כאשר אין עילה רשמית אחרת.

4. “רועה זונות” – כך מכונה גבר שבוגד בהלכה. על פי ההלכה גבר שבגד יבזבז כסף רב (און) בגלל שהוציא כסף על נשים אחרות וכן חלה עליו עילה של מורד – הבעל מקיים מצוות עונה עם נשים אחרות שאינן אשתו. (כאשר גבר מקיים קשר עם נשים אחרות מבלי לקיים עימן יחסי מין, זה נחשב “מעשי כיעור” שגם בגינם אפשר לחייב בגט, עם זאת, עשויות להיות לכך תוצאות ממוניות אחרות בהשוואה לעילה של “רועה זונות”).

עילות לחיוב הבעל בגט מחיבות התיחסות רצינית מטעם בית הדין

בעזרת ייעוץ משפטי חכם, ניתן לעשות שימוש נכון בעילות הגירושין כך למשל כדאי ורצוי לכלול כמה שיותר עילות גירושין בכתב תביעת גירושין,המוגשת ע”י מי מהצדדים כדי שאם אחת תידחה ע”י בית הדין הרבני, יוותרו העילות האחרות המופיעות בכתב תביעת הגירושין.

יש לציין כי אקט הגירושין בפועל נעשה בבית הדין הרבני. הבעל מוסר לאשה את גט הפיטורין והאשה מקבלת אותו. מרגע שהאשה מקבלת את הגט לידיה היא חדלה מלהיות אשת איש והינה פנויה.

פגישת ייעוץ בנושא עילות גירושין במשרדנו
כאמור פגישת ייעוץ ראשונית עם עורך דין הכרחית ואין לה תחליף. במידה והנכם שוקלים לפתוח בהליכי גירושים או שהדבר נכפה עליכם חשוב לפנות ראשית לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי.
במסגרת פגישת ייעוץ במשרדנו (הכרוכה בתשלום) תקבלו מידע מקיף ומפורט על זכויותיכם המשפטיות, תמונת המצב המשפטי הרלבנטית לגביכם, והכי חשוב מהם דרכי הפעולה והאסטרטגית שעליכם לנקוט.
מדובר בפגישה עורכת כשעתיים. לכן חשוב להצטייד במסמכים רלבנטיים (אם יש), והכי חשוב לא להתבייש לשאול כל שאלה כדי שתוכלו להפיק מהפגישה את המירב האפשרי ולקבל בסופה תמונה ברורה על מצבכם הנוכחי ולאן פניכם מועדות.
בסיום הפגישה, תוכלו לקבל הצעת מחיר מפורטת לטיפול בתיק מטעמנו. היה ותבחרו לשכור את שירותי המשרד – תקוזז עלות הפגישה מתוך שכר הטרחה בגין הטיפול.
לקביעת פגישת ייעוץ ראשונית, חייגו עכשיו: 077-4150027
עילות גירושין הם דבר חשוב שאסור לזלזל בו

  • מאמרים נוספים רלוונטים