דיני ירושות וצוואות הבסיס

מה הם צוואות?

 צוואות הם הוראות כתובות או מדוברות, בידי בן אדם לפני פטירתו, בו הוא מסביר מה לעשות עם הרכוש שלו לאחר שילך לעולמו. במידה ואדם אינו מכין צוואה, בית המשפט נאלץ לקבוע פסק דין ולחלק את הרכוש על פי חוק הנוגע לצוואות. החוק אומר כי הרכוש של המנוח יתחלק כך: 50% לבן או בת הזוג, ו – 50% שיתחלקו באופן שווה בין כל ילדיו.

אם אנשים מעוניינים לשנות את הסדר הזה, כלומר להוריש רכוש מסויים לבן אדם אחד, ולא לבן אדם אחר, עליהם לכתוב צוואות שבהם יהיה כתוב (או נאמר, במידה והצוואה נאמרת בעל פה) את הוראות מפורשות בקשר לרכושם.

צוואה בכתב יד

מדוע חשוב להכין צוואות?

 צוואות מעלות קונוטציה של הקירבה לסוימם של החיים, ולכן יכולות להרתיע אנשים. הערך המוסף בכתיבת צוואות הוא שהן נוגעות לחיים ולביטוח אהובינו בהמשך חייהם. ביטחון כלכלי ועתידי למקורבינו, הוא דבר שאנו עושים בעזרת ביטוחי חיים, וניתן לעשותו גם באמצאות צוואות כאשר הוא נוגע לירושות.

 חשוב להכין צוואות מבעוד מועד מכמה סיבות. ראשית, בכדי להבטיח שהכסף אותו אנו חוסכים ובו אנו משקיעים יגיע בבטחה לידיים עבורם הוא מיועד. דבר שני, כדי למנוע סכסוכים בין בני המשפחה על רכוש של המנוח, אשר יכולים לעלות כאשר מדובר בסכומי כסף נכבדים. שלישית, החיים הם בלתי צפויים, וכאנשים שאוהבים וזקוקים ליציבות, זה רעיון לא רע, להסתכל קדימה לעתיד, בפקחון ושליטה מלאה.

 לפניכם דוגמא לסיטואציה בה צוואות מוכנות מראש יכולות למנוע תקריות לא נעימות: במקרה בו אנשים התומכים כלכלית בהוריהם שאינם מסוגלים לעבוד או לפרנס את עצמם, נפטרים בטרם עת, על פי החוק בדבר ירושות, הוריהם לא יזכו לקבל דבר אם לא תפורט צוואה בעניין. כאן במחשבה תחילה, דאגה וראיית העתיד, בעזרת הכנת צוואה מראש, ניתן לבטח את הכנסת ההורים.

זוהי דוגמא אחת מיני רבות, הממחישה את חשיבות ניסוח דברי ירושות בתוך הסכם צוואה מסודר וחוקי, גם אם בבוא העת.


  • מאמרים נוספים רלוונטים