דיני אישות בישראל

דיני אישות מתייחסים לכלל התקופות בחייהם של גבר ואישה, ובעצם מקיפים את כל תחומי הנישואין: כיצד להינשא? למי מותר? בעיות, גירושים ועוד. בתהליך גירושין, בית הדין הרבני נעזר בדיני אישות ומתבסס עליהן.

 
עילות גירושין
דיני אישות עוסקים גם בעילות לגירושין. כידוע, ישנן עילות אשר מתקבלות בבית הדין הרבני וכאלו שפחות. לדוגמא, על פי דיני אישות, אישה בוגדת, אשר בעלה הצהיר שהיא בגדה בו וזו העילה לגירושין, היא אינה ראויה לכל הזכויות, ויש סיכוי רב שתצא בהפסד מבחינת הרכוש ומזונות האישה בעת החלוקה והקביעה של בית הדין.
חוקי גירושין המבוססים על דיני אישות, שלא כמו בחוק הישראלי, עוסקים בגבר ובאישה בנפרד. לדוגמא, גבר אשר בוגד, לא ייפגעו זכויותיו. בעת פנייה לבית דין רבני, יש להיות מודעים לבסיס החלטותיהם, ולפיכך להתאים את עילות הגירושין.
 
על מנת להתגרש יש צורך בעילת גירושין
 
מה לא מתקבל על פי דיני אישות בישראל?
על פי חוקי ההלכה, ישנם דברים מסוימים, בדרך כלל הקשורים לאישה, אשר לא מתקבלים כעילות קבילות בבית הדין הרבני בעת תהליך גירושים. ישנן עילות גירושין סובייקטיביות ואובייקטיביות.
עילות אובייקטיביות כמו מצב עקרות מתמשך או נזק גופני בלתי הפיך, מתקבלים בבית הדין הרבני כעילות מוצדקות לגירושין בחלוקה הוגנת. עילות סובייקטיביות, כמו אלימות מצד הבעל, שימוש באלכוהול וסמים, אישה “מורדת” אשר לא מוכנה לקיים יחסים עם בעלה, או אישה בוגדת, הן עילות שמקשות על התהליך, יכולות לפגוע בחלוקה של הרכוש והמזונות ובקבלת הגט לכל אחד מן הצדדים.
 
יש דברים שלא מתקבלים על פי דיני אישות
 
עורכי דין המתמחים בדיני אישות

ישנם משרדים רבים של עורכי דין, אשר מתמחים בתחום דיני משפחה בכלל ובדיני אישות כחלק מהחלטות בית הדין הרבני, בפרט. כאשר מדובר בגירושין, ניסוח מסמך התביעה הוא אחד מהצעדים החשובים ביותר. מומלץ במקרים אלו להיעזר בעורך דין בעל ניסיון וידע בתחום, אשר יוכל לדעת מהן עילות מתקבלות, ממה כדאי להימנע ומהו הניסוח המשפטי הטוב ביותר. ללא עורך דין, תהליך הגירושין יכול להתעכב ולהימשך זמן רב.  

 

דיני אישות בישראל


  • מאמרים נוספים רלוונטים