גירושין עם ילדים

ההחלטה להיפרד גוררת בתוכה שאלות מהותיות כמו אצל מי יישארו הילדים, דמי מזונות מתאימים, הסדרי ראיה עם הילדים ועוד שאלות רבות וחשובות. כדאי להבין ולדעת מה הזכויות שלכם כהורים, מהי טובת הילד ולמי מומלץ לפנות.

מהי טובת הילד ?

בית המשפט לענייני משפחה אשר קובע מי יקבל משמורת על הילדים מסתכל למעשה בעיקר על מהי טובת הילד. לפי התפיסה המדינית טובתו הינה להישאר עם אמו, בעיקר אם הוא ילד רך בשנים. במידה והאם אינה כשירה לטפל בילד על האב להוכיח כי היא אינה מסוגלת לטפל בילדים בין אם מדובר בשל חוסר יכולת לתמוך כלכלית או בשל סיבות אחרות. במקרה זה יכול האב לטעון משמורת על הילדים ולקבל את הזכות שהילדים יגורו עמו.

טובת הילד שיקול מכריע

משמורת ילדים זוהי החלטה לא פשוטה, לעיתים השופט מתייעץ עם הילד (בעיקר אם הוא מספיק גדול כדי להחליט בעצמו) ושואל אותו עם איזה הורה הוא היה מעדיף לגור. שאלה זו נשאלת בדלתיים סגורות על מנת שהילד ירגיש בנוח לדבר עם השופט על עניינים אלו.

כפי שנאמר, לרוב האם זכאית למשמרות ילדים והאב נדרש אף לשלם דמי מזונות עבור הילד. החישוב של גובה דמי המזונות משתנה בהתאם למשכורת של האב, כמות הילדים ומשתנים נוספים. לאחר שנקבעת המשמורת יש לקבוע גם הסדרי ראיה עם הילדים כדי שגם בן הזוג השני יוכל להתראות איתם באופן קבוע. 

מהם הסדרי ראיה ?

הסדרי ראיה מאפשרים להורה להיפגש עם הילדים באופן קבוע פעמיים בשבוע ולרוב גם כל שתי שבתות. נהוג שבחופש גדול ההורה יראה את הילד יותר משום שיש לו זמן חופשי גדול יותר. חגים מתחלקים בצורה מחזורית כך שהילדים זוכים לראות את ההורים בכל חג אחת לשנתיים. למשל, אם ביום כיפור הילדים היו אצל האם, בחג סוכות הם יהיו אצל האב כשבשנה הבאה הם יחגגו הפוך. הסדרי ראיה חשובים להורים ולילדים משום שהגירושין מהווים אי יציבות עבור הילדים והמפגשים הקבועים עם שני ההורים מאפשרים להם לקבל שקט נפשי ותחושת מסגרת.

גירושין עם ילדים זה גירושים סבוכים בדרך כלל

  • מאמרים נוספים רלוונטים