גירושין ידידותיים – האם זה אפשרי?

גירושין בהסכמה מכונים גם “גירושין ידידותיים”. זהו תהליך שמתחיל הרבה לפני הפנייה לבית דין רבני או לבית משפט לענייני משפחה, בו פונים לניסוח הסכם בעזרת הליך גישור גירושין שיסיים את הנישואים בצורה מכובדת. ההסכם, שמומלץ לעשות אותו בסיוע עורך דין לענייני משפחה וגירושין, דן בכל הסוגיות הקשורות להליכי גירושין. להסכם כמה שלבים הכוללים הסכמה עקרונית למתן גט, דיון בסוגיות ממון ורכוש הכולל חלוקה של רכוש משותף, זכויות סוציאליות וכלכליות ועוד, והסכמה לגבי משמורת, מזונות אישה, מזונות ילדים ואופן גידול הילדים.

חלוקת רכוש ומטלות

חלוקת רכוש בגירושין בהסכמה, כולל הצהרה של כל הרכוש הקיים לזוג, אותו צברו במהלך הנישואים, כגון נכסי נדל”ן, ביטוחים, חשבונות בנק ועוד. בנוסף, מוחלט כיצד תהיה המשמורת והן המטלות של כל אחד מבני הזוג בנוגע לילדים ולגידולם. חייבת להיות הסכמה על אופן גידול הילדים, גם אם ישנו הורה משמורן אחד. גם סוגיית המזונות היא חלק ממטלות הבעל בדרך כלל, ובהסכם מוגדרים תשלום מזונות אישה וילדים בהתאם לצורך.

גירושין יכולים להיות גם ידותיים לבני הזוג

כיצד מגבשים הסכם גירושין בהסכמה?

מומלץ לגבש הסכם גירושין כזה, בליווי עורכי דין המתמחים בתחום. רצוי שכל בן זוג ייוצג על ידי עורך דין, שיגן על זכויותיו. עורכי הדין ינחו את גיבוש ההסכם, יהיו אחראים על הניסוחים המשפטיים, ויבדקו שאכן כל הסוגיות המשפטיות נדונות. בנוסף, עורכי הדין הם אלו שידאגו לאישור ההסכם על ידי בית דין רבני או בית משפט לענייני משפחה. ההסכם יכול להיערך גם על ידי גורם מתווך, חבר או מגשר מקצועי.

גירושין בהסכמה הם הדבר הטובה ביותר לסיים את הנישואים בצורה מכובדת, שלא פוגעת באף אחד ובעיקר בילדים המעורבים. חשוב להיוועץ במקצועיים בתחום, על מנת שהאינטרסים של כל אחד מן הצדדים ישמרו.

גירושין ידודתים מאפשרים גירושים מהירים