גירושין בישראל – כל מה חשוב לדעת

גירושין נעשים בארץ על פי דין תורה (ליתר דיוק על פי הדין האישי של כל אחד ואחד מאזרחי ישראל), בין אם הנישואים אזרחיים ובין אם הנישואים כדת משה וישראל (כל יהודי ויהודיה – חייבים להתגרש בבית הדין הרבני, לא חשוב איפה הם התחתנו בעולם). למען הסר ספק אם שני בני הזוג הם יהודים, מוסלמים, דרוזים או בני אחת העדות הנוצריות המקימות בישראל בית דין דתי, הם חייבים להתגרש בבית הדין הדתי.

רק בני זוג נשואים שאינם משתייכים לאותה עדה דתית, יכולים להתגרש בבית המשפט לענייני משפחה באמצעות הליך הקרוי התרת נישואין.

גירושין מבצעים בבית הדין הדתי עליו משתייכים בני הזוג 

לבתי הדין הרבניים סמכות ייחודית לדון בעניין גירושין בישראל וגט ו/או בהליך שלום בית. חשוב להדגיש כי במקביל לבתי הדין הרבניים קיימת מערכת בתי המשפט לענייני משפחה ולהם נתונה סמכות שיפוט מקבילה לדון בשאר העניינים הנלווים (כגון: מזונות ילדים, מזונות אישה, משמורת, הסדרי ראייה, חלוקת רכוש וכיוצ”ב).

מכאן גם מגיע המונח הנפוץ בפי העוסקים בתחום והוא מרוץ הסמכויות.

נוכח העובדה שאחד מבני הזוג יכול לקבוע באיזה ערכה שיפוטית (בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה) יתנהלו כל העניינים הנלווים להליך הגירושים, גורמת למרוץ בין בני הזוג שמתכוונים להתגרש, מי יגיש ראשון את התביעות ולאיזו ערכאה שיפוטית.

נוכח העובדה שקיים הבדל בין הערכאות השיפוטיות השונות, בית הדין הרבני מפרשים את החוק על פי הלכה היהודית (דין תורה) ואילו בתי המשפט לענייני משפחה מפרשים את החוק בצורה יותר ליברליטי ועכשוית.

המלצה היכן כדאי להגיש את התביעות ומתי, חייבת להתבצע על ידי עורך דין מומחה בדיני משפחה.

דוגמא להבדלי הגישות בין בתי הדין הרבניים לבין בתי המשפט לענייני משפחה הינה סוגית נכסי הקריירה. בתי הדין הרבניים אינם מכירים במונח האחרון ובמשמעות שלו (מדובר על סוגיה שהינה יציר הפסיקה) ואילו בתי המשפט מכירים בהם ופוסקים על פיה. הדבר דומה גם לסוגית השיתוף הספיצפי וכיוצא בזה.

לעומת זאת בתי המשפט אינם מכירים במונחים כמו מדור ספיצפי, שלום בית ולבטח אינם יכולים לחייב את הבעל לשלם את כתובתה של אישה כחלק מפיצוי הגירושים.

מומלץ לקרוא באתרנו על מרוץ הסמכויות בהרחבה וכן להוריד את הספרון שביל הזהב – הפתרון המושלם לגירושין, העוסק גם הוא בבעית מרוץ הסמכויות ופתרונה.

מרוץ הסמכויות חי וקיים

 

סוגית מזונות הילדים היא אחת הסוגיות בעלות השלכות הכלכליות החשובות עבור בני זוג שמתגרשים. גובה המזונות משפיע ישירות על יכולת השתקמות של בני הזוג לאחר הגירושים ואפשרות לפתוח דף חדש ולהתחיל פרק ב של החיים.

מזונות נמוכים מדי לא יאפשרו להורה המשמורן (לרוב האם) להחזיק את הבית ואף עלולים להביא לקריסה כלכלית של ביתה. מאידך גיסא מזונות גבוהים מדי יגרמו לההורה הלא משמורן לפעמים לחיות מהיד לפה ללא יכולת לעשות דבר חוץ מקיומו היום יומי.

 

כיום דמי מזונות הילדים נקבעים על פי הדין האישי של כל אחד. במקרה של יהודים על פי דין תורה (ההלכה היהודית), על כן על האב יש חובה אבסולטית לזון את ילדיו עד גיל 15, ומגיל 15 על פי הצדקה.

בפועל נקבעים דמי המזונות על ידי בית המשפט עד גיל 18 ללא שינוי, והם יורדים לשליש בזמן השירות הצבאי.

על זה יש להוסיף את התשלום עבור המדור, הוצאות חינוך וכן הוצאות רפואיות חריגות.

סוגית גובה המזונות הינה סוגיה אקוטית בעת גירושים

 

גם סוגית חלוקת הרכוש היא בכבדת משקל ויש לה השלכות רבות על המשך חיי בני הזוג לאחר הפרידה. יש משקל רב ומשמעותי לנושא השיתוף הספציפי, כמו כן לסוגית נכסי הקריירה. היום הפסיקה מאוד הענפה בסוגיות האלה וחוק יחסי ממון אינו עומד לבדו וגם הפרשנות שלו בפסיקה מגוונת ואינה חד משמעית.

קראו עוד באתרנו בחלק של חלוקת רכוש.

מומלץ להתעמק בסוגית חלוקת הרכוש

נקודה נוספת מאוד חשובה היא הסכם הגירושין, הסכם זה הוא אשר קובע את כל התנאים של הפרידה בין בני הזוג (אנו ממליצים על כך בחום, כמו כן מומלץ להיעזר בתהליך גישור לצורך הגעה להסכם מקובל על כל הצדדים).

הסכם הגירושים חייב להכיל את כל הפרטים אשר קשורים בפרידת בני הזוג החל מחלוקה ברורה של הנכסים, כספי והזכויות הסוציאליות וכלה בגובה דמי המזונות, הסדרי הראיה וכיוצא בזה. הסכם גירושים טוב צופה פני עתיד, ומכיל בתוכו מגוון אפשרויות ומצבים אשר בני זוג גרושים עלולים להיתקל בהם לאורך השנים.

 

לההסכם כזה ניתן להגיע גם בדרכי נועם באמצעות הליך גישור גירושין, תוך שימוש במגשר מוסמך שיעביר את בני הזוג את כל התהליך ויגשר בין הפערים הקימיים.

הסכם גירושין זה מאושר בבית המשפט או בבית הדין הרבני, ורק לאחר אישורו מקבל תוקף על כל המשתמע מכך.

במקרה כזה תוגש גם בקשה משותפת לקבלת גט בבית הדין הרבני. במקרים כאלה בית הדין הרבני לא יתערב בהליכים ובגט (ובטח ובטח לא יציע שלום בית).

הסכם גירושים מאושר בערכה שיפוטית בלבד

כאשר בני הזוג לא מגיעים להסכם, רשאי בית הדין הרבני לכפות על הצד השני גירושין. כאן המקום להדגיש כי פתיחת תיק גירושין בישראל נעשית בבית הדין הרבני ומחייבת העלאת טענות המהוות עילה לגירושין והוכחתן. לא די בהעלאת טענות סתמיות, אלא יש להוכיח ולהביא ראיות מספיקות לביסוס העילה. יש להדגיש כי מאז החרם שקבע רבנו גרשון, יתבצעו הגירושין אך על דרך הסכמה של שני הצדדים גם יחד, אלא אם תוכח עילה הלכתית לחייב את אחד הצדדים להתגרש בגט פיטורין כדמו”י (כדת משה וישראל).

חשוב להימנע משאננות ולהסתמך על כך שבן הזוג השני כביכול טרם החל לפעול בנושא. יש להדגיש כי עיתוי הגשת התביעות הינו קריטי, לכן יש לפנות לעו”ד ולתכנן אסטרטגיה מבעוד מועד.

לא לחכות לדקה ה 90 על מנת להגיש תביעת גירושין

 

פגישת ייעוץ בנושא גירושים במשרדנו
כאמור פגישת ייעוץ ראשונית עם עורך דין הכרחית ואין לה תחליף. במידה והנכם שוקלים לפתוח בהליכי גירושים או שהדבר נכפה עליכם חשוב לפנות ראשית לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי.
במסגרת פגישת ייעוץ במשרדנו (הכרוכה בתשלום) תקבלו מידע מקיף ומפורט על זכויותיכם המשפטיות, תמונת המצב המשפטי הרלבנטית לגביכם, והכי חשוב מהם דרכי הפעולה והאסטרטגית שעליכם לנקוט.
מדובר בפגישה עורכת כשעתיים. לכן חשוב להצטייד במסמכים רלבנטיים (אם יש), והכי חשוב לא להתבייש לשאול כל שאלה כדי שתוכלו להפיק מהפגישה את המירב האפשרי ולקבל בסופה תמונה ברורה על מצבכם הנוכחי ולאן פניכם מועדות.
בסיום הפגישה, תוכלו לקבל הצעת מחיר מפורטת לטיפול בתיק מטעמנו. היה ותבחרו לשכור את שירותי המשרד – תקוזז עלות הפגישה מתוך שכר הטרחה בגין הטיפול.
לקביעת פגישת ייעוץ ראשונית, חייגו עכשיו: 077-4150027

  • מאמרים נוספים רלוונטים