הורים גרושים

הנתונים היום מראים כי אחוזי גירושין בישראל הוא גבוה מאי פעם. הזמנים השתנו, הקדמה והשוויון תרמו רבות לפירוק התא המשפחתי ולעימותים וויכוחים שנוצרים בתוך המשפחה כשלא תמיד יש דרך לגשר בין בני הזוג ולמנוע את הגירושין.

הנשים שהיו פעם תלויות בפרנסת הבעל כבר כמעט אינן, האישה עצמאית ויכולה להסתדר בכוחות עצמה כמו גם הבעל שמשכורתו עלתה והוא יכול להרשות לעצמו לפתוח פרק חדש ויחד עם זאת גם לשלם מזונות לילדיו מנישואיו הקודמים. 

כאמור הורים גרושים אין המשמעות ילדים גרושים. הגירושין נעשים בין ההורים לכן חשוב שהורים שהחליטו להיפרד ידאגו לאושרם ולפיתוח נפשם הבריאה של הילדים. גם כך לגירושים השפעה רבה על המשך חייה של המשפחה כולה ובמיוחד על הילדים עצמם שמוצאים את עצמם אבודים בתוך כל המערכת המשפחתית הקורסת.

גם להורים גרושים המצב חדש ולא תמיד קל להתמודד. ההורים צריכים אף הם להתמודד עם המצב החדש שנוצר, שלא תמיד בהסכמתם, כי לעיתים הצעד להתגרש הוא חד צדדי, הם צריכים להתמודד עם המצב הכלכלי החדש שנוצר, עם הילדים המשותפים וההתמודדות שלהם עם המצב, עם הסדרי ראיה החדשים, עם בן הזוג שהפך משותף ליריב ועוד. עליהם לשאת בתוצאות המצב שאליו נכנסו מרצון או לא מרצון ולהביא לכך שהנזק שייגרם לכל הצדדים ובמיוחד לילדים שמשלמים את המחיר הכבד ביותר, יהיה מזערי.

המצב שבו נמצאים ילדים גרושים, הוא מצב שנגרם שלא מרצונם וגורם להם למשברים לא פשוטים, לדימוי עצמי נמוך, לחוסר בטחון, לבלבול, לדיכאון ועוד, מצבים שההורים הגרושים צריכים לפתור דרך האהבה והתמיכה שיעניקו לילדיהם ודרך ייעוץ מקצועי שיעזור להם להתמודד עם הפחדים והכעסים ושיביא אותם לחיות חיים נורמטיביים.

ההורים הגרושים מתמודדים עם המון מצבים וסיטואציות לא קלות, תקופה לא פשוטה בהחלט, הם צריכים לא לערב את הילדים בתוך כל התסבוכות והמערבולות שנוצרו מהמצב החדש ולהבהיר לילדיהם שאמנם התגרשו אך הם נשארים הוריהם לנצח והגירושין לא קשורים אליהם.

ככל שההורים ישתפו פעולה בכל מה שנוגע לגידול ילדיהם, יהיו מסוגלים לדבר ולהגיע להבנות והסכמות, הם יביאו לכך שהילד יסתגל למצב החדש טוב יותר. ככל שההורים ידעו לשים את הכעסים והמתחים בצד ויהיו קשובים יותר לילדיהם , כך גם הנזק והסבל שלו יהיו מזעריים והילדים ידעו שיש להם תמיד אהבה ותמיכה מהוריהם.

 
הורים גרושים

  • מאמרים נוספים רלוונטים