תהליך קבלת גט

בעבר מוסד הנישואין היה חזק מאוד, ולכל זוג שנישא היה ברור כי ההסכם וההתחייבות ביניהם הם לנצח, אולם כיום ידוע כי אחד מכל שלושה זוגות מתגרש, ועל כך מעידה הסטטיסטיקה בתחום. לכל זוג יש את סיבותיו לפירוק הנישואין. במקרים רבים מדובר בבגידה או פשוט בכישלון מערכת היחסים. כאשר בני הזוג מחליטים להתגרש, עליהם להגיע להסכמה בנושאים כמו חלוקת הרכוש המשותף ביניהם והסדרי ראייה, אם יש ילדים. זוגות רבים מגיעים להסכם גירושין באופן הדדי ומשותף ללא עזרה חיצונית, בעוד אחרים נעזרים בעורך דין מתחום דיני המשפחה על מנת להסדיר את העניינים הרשמיים הכרוכים בפרידה.

אך מה קורה כאשר הפרידה אינה מוסכמת על שני הצדדים והיא נעשית ביוזמתו של אחד מהם בלבד? במקרה כזה, על פי החוק בישראל, יש להשיג את הסכמת בן הזוג השני להתגרש. להסכמה זו קוראים פעמים רבות בלשון העם לתת גט“. מבלי הסכמתו של הצד השני לתהליך הגירושין, לא ניתן לבצע את ההליך המבוקש. למשל, אם האישה רוצה להיפרד מבעלה היא צריכה שהוא ייתן לה גטעל מנת להשתחרר מהסכם הנישואין החל עליהם.
בעת הגירושים הבעל נותן את הגט לאישה
מקורה של המילה גט הוא בעברית המשנאית. המילה הופיעה במשנה ובתלמוד במשמעות של מסמך רשמי שלפיו האישה מגורשת באופן הלכתי עי בעלה. עיקרי ההלכה בנושא הגט מוסברים בספר דברים. שם נקרא הגט ספר כריתות“, שהוא אותו מסמך שמגיש הבעל לאישתו על מנת לגרשה. כפי שנרמז מכך שהבעל הוא נותן הגט, הגט איננו חוזה בין בני הזוג, אלא מסמך חד צדדי שהבעל יוזם את כתיבתו. מכאן שהגירושין אינם הליך שיוויוני, והיתרון הוא לטובת הגבר. בימינו, כמו בתקופת המשנה, עדיין מקובל לסיים את הנישואין על ידי מסירת גט. המסירה עצמה נעשית כיום בדרך כלל בבית הדין הרבני בנוכחות שני עדים, ולאחריה נחשבים בני הזוג לגרושים.
במקרים רבים של נישואין שנגמרים בסכסוך קשה, אנו שומעים את המונח סרבנות גט. מדובר במקרים שבהם אחד הצדדים יוזם את הליך הגירושין, אולם בן הזוג רוצה להקשות על הצד השני ולא לאפשר את התקדמות התהליך. סרבנית גט היא אישה אשר מסרבת לקבל את הגט, וסרבן גט היננו גבר אשר לא מוכן לתת לאישתו גט ובכך הוא הופך אותה לעגונה, כיוון שמחד היא נשואה לו ומאידך, היא איננה חיה עם בעלה. במצב זה אסור לה כמובן להינשא לגבר אחר.
בכדי למנוע את הסחטנות הקשורה אל נתינת הגט או קבלתו, ממליצים עורכי דין רבים לבוא אל בית הדין הרבני עם עילה מוצדקת ומבוססת לגירושין. כאשר בית הדין הרבני עוסק בתביעת הגירושין, הימצאה של עילה ממשית עשוי לעזור לקדם את התביעה מהר יותר, אפילו אם זה למורת רוחו של בן הזוג הסרבן. בנוסף לכך, תביעת גירושין מסודרת ומנומקת המכילה את כל הפרטים הרלוונטיים יכולה לעזור מאוד לשכנע את הרבנות כי יש לסיים את הנישואין, וכך ניתן להשיג את הגט מהר יותר.
גט בבית הדין הרבני בישראל

  • מאמרים נוספים רלוונטים