חשיבות אקטואר גירושין בעת גירושים

במדינת ישראל קיים חוק שנקרא חוק הסכם ממון. חוק זה מוכל על כל הזוגות אשר נישאו משנת 1974, וקובע כי מרגע הנישואין כל הרכוש הפרטי של בני הזוג הופך למשותף אלא אם קיים הסכם ממון מקדים המראה אחרת.

זוגות אשר נישאו לפני שנת 1974 מחויבים בחוק הנקרא “חזקת השיתוף” אשר בדומה לחוק הסכם הממון קובע גם הוא, כי כל הרכוש מרגע הנישואין הופך למשותף, אלא אם קיים הסכם מקדים אשר קובע אחרת. לכן, כאשר זוג פונה להתגרש, אחת השאלות החשובות אשר עומדות על הפרק היא שאלת חלוקת הרכוש.

מה נכלל ברכוש המשותף?

רכוש משותף כולל בעצם את כל הנכסים והחובות המשותפים והפרטיים של בני הזוג, אשר נצברו לאחר יום הנישואין, כאשר מתנות ונכסים מלפני החתונה לא יכנסו להגדרה הזו. כמו כן, גם חובות פרטיים שנצברו ללא ידיעת בין הזוג השני פטורים מחלוקה.

לעומת זאת, בתחום הרכוש המשותף נכללים כל הכספים הנותרים. זאת אומרת, שכל מה שנוגע למניות או השקעות, רכוש עסקי, חסכונות וקופות גמל ופנסיה נכנסים לחישוב החלוקה. על מנת להתחיל בתהליך חלוקת רכוש נדרשת פעולה שנקראת “איזון משאבים” כאשר מועד “איזון משאבים” יקבע ביום סיום קשר הנישואין, וזה במצב של גירושין או במצב של מוות של אחד מבני הזוג. במקרה של זוגות שעליהם לא מוכל חוק הסכם הממון, מועד איזון המשאבים לא קבוע מראש וקביעתו נתונה להחלטת בית המשפט.

מהי אקטואריה?

אקטואריה הינה תחום מדע שעוסק בחישוב ומתן פתרונות לבעיות כלכליות שונות הכרוכות בתנאי אי ודאות. אקטואר (בעל מקצוע בתחום האקטואריה) ישתמש לצורך פתרון בעיות אלו במודלים כלכליים וסטטיסטיים, אשר יעזרו לו להעריך סיכונים שונים.

אקטואר נישואין מתקשר לנושא “איזון המשאבים” בעיקר בתחום הקרנות וההשקעות, כי כשמדובר על רכוש משותף מהסוג הזה, חישובו צריך להיות גם על פי הערך העתידי. במהלך גירושים מומלץ להיעזר באקטואר גירושין. שימוש בבעל מקצוע כזה לחישוב ערך הקרנות, קופות הגמל, וההשקעות המשותפות היא רבה, שכן אקטואר יגיע לסכומי אמדן מדויקים יותר בתחומים אלו, ובכך יסייע לחלק את הרכוש בצורה השווה ביותר בין שני הצדדים.

לאקטואר גירושין חשיבות גדולה יותר כאשר מעורבים בחלוקת רכוש הערכה של עסקים, חברות שיש צורך להעריך את שווים כולל המונטין העסקי שלהם.

 

זקוקים לאקטואר גירושין

משרדנו עובד עם אקטוארים מן השורה הראשונה, נשמח להמליץ לכם על אחד מהם איתו אנחנו עובדים באופן קבוע.

לקבלת המלצתנו, חייגו עכשיו: 077-4150027

 


  • מאמרים נוספים רלוונטים