אלימות במשפחה

כיום, יש לא מעט נשים אשר פונות בבקשה לגירושין בעקבות אלימות במשפחה. למעשה, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מספר הזוגות המתגרשים כתוצאה מאלימות במשפחה בישראל נמצא בעלייה עקבית כבר מאמצע שנות השבעים. 

סוגי אלימות

תחילה יש להבין כי אלימות היא אלימות, ולא משנה באיזה צורה היא באה היא לא מוצדקת. אומנם יש כמה סוגים שונים של אלימות וכאשר מחליטים לבקש גט על סמך אלימות במשפחה על התובע/ת הוכחת עילת הגירושין.  

אלימות היא כותרת כוללת לסוגי התנהגויות שליליות והפעלת כח של אדם אחד כלפי אדם אחר, במקרה של אלימות במשפחה לרוב יהיה זה של אחד מבני הזוג כנגד בן או בת זוגתו. ישנם סוגים שונים של אלימות אשר מסווגים כך: אלימות פיזית, אלימות מילולית, אלימות נפשית, אלימות מינית וכן גם אלימות כלכלית.

תופעת האלימות מתרחבת ומחמירה בעת פרידה

אלימות פיזית –  הפעלת כח תוך שימוש בכח פיזי באם זה על ידי הגוף או על ידי חפצים למיניהם.

אלימות מילולית – שימושים באיומים על ידי מילים וקללות.

אלימות נפשית –  אלימות נפשית נגרמת בהדרגה ובשיטטיות. נשים רבות חוות אלימות נפשית גם אם אינן חוות אלימות פיזית ממשית על ידי בעל מכה. אלימות נפשית כוללת כינויי גנאי, איסורים, חקירות ומעקבים, הגבלות, האשמות, בידודים מן החברה. עם הזמן, אשה שחווה אלימות נפשית תתחיל לשים לב כי יש לה סממנים של פגיעה נפשית והם כוללים בתוכם עייפות, חולשה, דכאון, חוסר תאבון, כאבי ראש, אובדן זכרון ועוד.

אלימות נפשית היא אלימות לכל דבר ועניין

אלימות מינית – קיום יחסי מין בכח ובניגוד לרצון בן/ בת הזוג. לעברות מסוג אלה יש החמרות יתרות בחוק. 

אלימות כלכלית או החלשה חברתית – קטגוריות אלו מתייחסות למניעת אפשרות לקיום כלכלי של בן/בת הזוג על ידי שלילת כספים שאינם יכולים לספק צרכים בסיסיים או לחלופין מניעת כל גישה לכסף.  בידוד חברתי מתייחס למניעה או הגבלתו הפיזית של אדם מן החברה ומקשרים עם החברה.

חשוב להבין שכל סוגי האלימות המוזכרים לעיל, מוכרים על ידי החוק ומקנים לאנשים הנפגעים מהם זכויות משפטיות, ממולץ לפנות לעורך דין לטיפול מקצועי במהרה.

 

אלימות במשפחה תופעת שחייבים להפסיק

 

  • מאמרים נוספים רלוונטים