אחוזי גירושין בישראל

בהסתכלות כלל עולמית על אחוזי הגירושין במהלך 50 השנים האחרונות, ניתן לראות שכמות הזוגות המתגרשים גדלה בכל שנה. כשמצמצמים את ההסתכלות ומתמקדים במדינת ישראל או יותר נכון בנתוני הגירושין שלה, ניתן לראות שגם אנחנו כמו שאר העולם מספקים מספרים שגדלים בכל שנה, ובעצם בישראל של היום כל זוג שישי צפוי להתגרש.
 
את הדרך בין יום הנישואין ליום הגירושין ניתן רק לשער, אך די ברור שרוב הזוגות אשר נישאים לא עושים זאת בכוונה תחילה לגירושין. מנתוני סקרים שנעשו בשנים האחרונות, ניתן לראות שהמניע לנישואין של רוב האנשים בארץ – כ- 66% אחוז הינו אהבה, ושרק 3% מתחתנים מתוך שיקולים כלכליים. האם יכול להיות שבסופו של דבר הכסף כן מנצח את האהבה?
לאחוזי הגירושים יש משמעות גם ברמה הלאומית
 
אחוז גירושין בישראל
על פי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לשנת 2009 חיים בישראל 1,478,000 בני זוג, כאשר רק בשנת 2009 עצמה התגרשו 13,481 מהם. ישראל כיום נמצאת במקום ה – 27 בדירוג על פי אחוז הגירושין (מתוך 46 מדינות), כאשר אחוז הגירושין בישראל עומד על 26%. נכון שגירושין הינם תופעה שמקורה במערכות היחסים הפרטיות שבין בני זוג, אך עם זאת ניתן לראות, שזוגות מבוגרים נוטים להתגרש פחות, ושזוגות אשר באים מאותו מוצא מגדילים את סיכוייהם להישאר יחד. לעומת זאת, ילדים להורים גרושים צפויים להתגרש, אדם שהתגרש בעבר צפוי להתגרש שוב בעתיד, ואחוז הגירושין בקרב זוגות צעירים, הינו גבוה יותר כאשר “שנות המשבר” שבהן זוגות מועדים לגירושין הינם 4 השנים הראשונות לנישואין.
אחוזי הגירושין בישראל רק גדלים מדי שנה
 

 

נישואין וגירושין

למרות ש96% מהזוגות בישראל נשואים, לאור אחוז הגירושין בישראל שנמצא בעלייה, ניתן לומר שעם השנים מוסד הנישואין מאבד מערכו, או שלהיפך, גירושין כבר לא מהווים מילה גסה. בהסתכלות אופטימית יותר אפשר גם לומר שעם חלוף השנים, והתקדמות האנושות, אנשים הופכים מודעים יותר לאפשרות הבחירה, לאלטרנטיבות העומדות בפניהם (עידן האינטרנט) ולזכות להיות מאושרים בחייהם. כמובן גירושין לא יהפכו לעולם לתהליך נעים או משמח, אבל במקרים רבים ההחלטה על פרידה משחררת את בני הזוג ותורמת להם ביצירת דימוי עצמי מחודש, ושלל הגדרות עצמיות אשר לא מתאפשרות במערכת הציפיות הזוגית.


  • מאמרים נוספים רלוונטים